Lenfositlerin işlevi nedir? Çocukların kanındaki lenfosit miktarı ne kadardır?

Yazan Hikmet Dokumacı
Kategori: Çocuk Sağlığı, Üye Yazıları Print

Çocukların kan analizinde, lökositlerin miktarı ve davranışları, çocuğun sağlığına, bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır ve çok bilgilendirici olabilir. Bir pediatristin çocuğun beslenme, davranışsal ve gelişimsel bozukluklarını belirlemesi için basit bir kan analizi yeterlidir. Çocuk için tehlike, bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Kan lenfosit hücrelerindeki değişiklikler size bunu anlatır. Lökositler vücutta virüs, enfeksiyon ve neoplastik süreçleri, hatta çocuğun stresini bile gösterebilir. Lenfositler beyaz kan hücreleridir. Bağışıklık sisteminin hücresinin bir parçasıdır. Normal miktarda sağlıklı lökosit ciddi ve doğru bir miktar olmalıdır. Az ya da çok fazla değişiklik zaten patolojinin göstergesidir.

Lenfositlerin işlevi nedir?

Lenfositler, beyaz kan, kanda yeterince büyüktür, 3 gruba ayrılırlar: T lenfositler %85 oranında tutulur. Bağışıklık sisteminin çalışmasını organize ederler ve hücresel enfeksiyonların korunmasından sorumludurlar. Patojenik mikroorganizmalara karşı aktif olan kil lenfositleri içerirler. Bu 3 lenfosit grubu enfeksiyonlara dirençlidir.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalı?

İkinci grup B lenfositlerdir – tehlikeli antijenleri tanır ve yok eder.
Üçüncü grup NK lenfositleri – tümörler ve virüsler tarafından zarar görmüş hücreleri yok eder. Bunlar sayesinde anti-tümör immünitesi oluşur ve kronik viral enfeksiyonlar – hepatit, herpes ve AIDS gibi hastalıkları tanır ve yok eder.

Kandaki lenfositler neyi gösterir?

Çocuğun genel kan analizinde lenfositlerde bir artış, virüsün doğal bir enfeksiyon sürecine başladığını gösterir. Mononükleoz, kızamık, kabakulak, vb. Gibi enfeksiyonlarda yükselen lökositler. Bununla birlikte, yükselmiş lökositler her zaman virüsü göstermez. Alerjiler, tümörler ve bağışıklık patolojisi. Spesifik enfeksiyon türlerini ve patolojileri ayırt etmek için, toplam lenfosit hücre sayısı yerine T ve B lenfositleri arasındaki oran incelenir.

Deride lenfosit

4-5 ve 4-5 yaşlarındaki çocukların kanında lenfosit kitlesiyle birlikte lökositler eşittir. Lenfositler daha sonra lökositlerden geçerler. Bunun nedeni, çocukların genellikle hasta olması, mikropları ve virüsleri tanıması ve bağışıklık sistemi oluşturmasıdır. Bu noktada, lenfositler bağışıklık için bir yedek olarak öğretilir. 6 yaşından sonra lenfositler normale düşer ve toplam beyaz kan hücreleri% 23-45 oranındadır.

Lenfoma (Lenf kanseri) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuğun vücudunda, lenfositler virüs saldırılarını önler ve tümör hücrelerinin büyümesini kontrol eder. Lökositler, bazofiller ve nötrofil pahasına mikroplarla savaşırlar. Bu nedenle, kandaki lenfositleri gördüğünüzde, doktor, grip ve bağırsak gribinden şüphelenir. Ayrıca, yükselmiş lenfosit, herpes gibi kronik bir enfeksiyonu gösterir. Lenfositler herhangi bir virüsü tanır, ona karşı bir aktif formüle eder, özel bir mekanizma başlatır. Bazıları tehlikeli virüsü ezberler ve hemen sonraki enfeksiyonda onu bloke eder. Bu nedenle, çocuklar kandaki lenf sıvılarına dikkat etmeli ve tehlikeyi zamanında tespit etmelidir.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla