Lilly İlaç’a, tüberküloz çalışmaları nedeniyle özel ödül

11 Ocak 2011   |    1 Mart 2013   |   Kategori: Sektör Print


 

İSTANBUL – Lilly İlaç, Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne tüberküloz çalışmaları ile yaptığı katkılardan dolayı, Milletlerarası Ticaret Odası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Uluslararası İş Dünyası Liderler Forumu tarafından ödüllendirildi.

 

Dünyanın önde gelen araştırmacı ilaç şirketlerinden Lilly İlaç, “Çoklu İlaca Dirençli Tüberküloz” (ÇİD-TB) ile mücadele ile Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne (BKH) sağladığı katkılar nedeniyle Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Uluslararası İş Dünyası Liderler Forumu tarafından “Dünya İş ve Kalkınma Ödülü”ne layık görüldü. 189 ülkenin benimsediği BKH, anne sağlığının iyileştirilmesi, çocuk ölümlerinin azaltılması ve tüberküloz dahil bulaşıcı hastalıkların kökünün kurutulmasını amaçlayan sekiz hedefi içeriyor.

 

Lilly İlaç’ın 80’i aşkın ülkede 20’den fazla ortakla işbirliği yaparak, önemli bir çalışmaya imza attığını belirten Lilly Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı Jacques Tapiero, ödülle ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Lilly ÇİD-TB Ortaklığı’nın parçası olan kurumların ve kişilerin kararlılığı bize her gün ilham veriyor. Bu ödüle layık görüldüğümüz için onur duyuyoruz. Hepimiz, daha yapılacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Milyonlarca yaşama mal olan bir hastalığın kökünü kurutmada, somut bir fark yaratacağımıza da inanıyoruz” dedi.

 

Lilly ÇİD-TB Ortaklığı çerçevesinde, çoklu ilaca direnci olan tüberkülozun tanınması, tedavi edilmesi, izlenmesi ve yayılmasının önlenmesi için doktorlar ve hemşirelere eğitim veriliyor. Bu ortaklık sayesinde, hastalık izlerini ortadan kaldırmak için farkındalık yaratılırken, ortakların hastalığın önlenmesi için ilaç araştırmaları ve tedavi geliştirmeleri sağlanıyor.

 

Tüm dünyada yaklaşık iki milyar insanda latent (gizli) tüberküloz enfeksiyonu bulunuyor. Günde 4 bin 500 kişi, her yıl yaklaşık iki milyon kişi, bakım olanağı bulunduğu takdirde tedavi edilebilir olan tüberküloz nedeniyle hayatını kaybediyor. ÇİD-TB, bugün yılda en az yarım milyon insanı etkiliyor. Tüberküloz tedavisi 6 ay boyunca her gün 4 ilacın düzenli biçimde kullanılmasını gerektirir, ancak hastaların pek çoğu tedaviyi başarıyla tamamlayamadığı için ilaca direnç gösterirler. Bu nedenle her yıl 500 binden fazla kişinin “çoklu ilaca dirençli tüberküloz” (ÇİD- TB) hastalığına yakalandığı bilinmektedir.

 

Dünya İş ve Kalkınma Ödülleri
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından iki yılda bir verilen “Dünya İş ve Kalkınma Ödülleri”nde, özel sektörün, hedeflere ulaşmasına katkıda bulunmak için yaratıcı çabaları ödüllendiriliyor. Lilly, ÇİD-TB hastalığıyla mücadele etmek için 2003 yılında, aralarında özel ve kamu sağlık çalışanlarının, akademisyenlerin, sivil toplum örgütlerinin ve yerel ilaç üreticilerinin de bulunduğu 5 kıtada 20’den fazla ortaklı küresel bir girişime imza attı. “Lilly ÇİD-TB Ortaklığı” adıyla bilinen projeye bugüne kadar 135 milyon dolar fon ayıran Lilly, ilaç desteğinin yanı sıra hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisi için eğitim programlarının uygulanmasını da teşvik ediyor.

 

Hiçbir ilacının olmadığı bu alanda kapsamlı bir sosyal sorumluluk projesi yürüten Lilly İlaç ayrıca, hastalığın en çok görüldüğü ülkelerde jenerik şirketleriyle, hastalara sağlık çözümleri sunabilmek için çok yakın çalışmalar yürütüyor. Tedavi için büyük önem taşıyan iki ilacına ilişkin “know how”ı bu ülkelerdeki jenerik şirketlerle paylaşarak, ilaçların bu ülkelerde daha az maliyetle üretilmesine destek oluyor. Ayrıntılı bilgi için: www.LillyMDR-TB.com

 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla