‘Mobil Nöbetçi Eczane’ uygulaması ile eczanelere ulaşmak kolaylaşacak

Yazan Hatice Pala Kaya
29 Temmuz 2018 |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

Akıllı telefon uygulaması olan ‘Mobil Nöbetçi Eczane’ ile nöbetçi eczaneleri bulmak kolaylaşacak! Yardımcı eczacılık zorunluluğunun eczacıları zora soktuğunu söyleyen Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Süleyman Güneş, Ankara ve Kırıkkale illerinin tamamını kapsayan nöbetçi eczaneleri bulma uygulaması geliştirildiğini ve Ağustos ayı içinde kullanıma sunmaya hazırlandıklarını söyledi. Ankara’da düzenlenen basın toplantısında eczacıların sorunları ile ilgili açıklamalarda bulunan Ecz. Süleyman Güneş, nöbetçi eczanelerin kolayca bulunabilmesi için Android ve IOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kullanılabilecek mobil bir uygulama hazırladıklarını açıkladı.

Anlık nöbet değişiklikleri de izlenebilecek

Mobil uygulamanın Ağustos ayı içinde ücretsiz olarak kullanıma sunulacağını bildiren Ecz. Güneş, “Bizim hazırladığımız uygulamanın diğer paralı uygulamalara göre en büyük avantajlarından bir tanesi; anlık nöbet değişiklikleri söz konusu oluyor. Eczacı arkadaşımız rahatsızlanabilir, ailesinden birinin sağlık problemi nedeniyle nöbet değişikliği olabilir. Biz bu durumda kendi sistemimiz olduğu için anlık değişiklikleri yansıtacağız. Fakat diğer uygulamalar bu türden değişikliklerden haberdar olmadıkları için vatandaşın ciddi anlamda yanlış yere gitmesine neden olabilir” diye konuştu.

Uygulama en yakın nöbetçi eczaneyi gösterecek, navigasyon ile ulaşılmasını sağlayacak

Uygulamanın detayları hakkında bilgi veren Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan da nöbetçi eczanelerin eczacı odaları tarafından belirlendiğini, diğer bütün uygulamaların da aylık hatta yıllık olarak nöbetçi listelerini alarak yayımladığını anlattı. Ankara Eczacı Odası olarak hayata geçirdikleri uygulamanın ise en güncel verileri kullanacağını belirten Prof. Dr. Aslan, şu bilgileri verdi: “Bu akşamki nöbetçi eczane iki saat sonra değişebilir, bir sorun çıktımı anlık değiştirmemiz gerekiyor ve bunu ancak bizim programlarımız görebilir. Yabancı programlar bunu göremez.Dolayısıyla biz bunu düşünerek bir program yazalım, tüm akıllı telefonlarda çalışacak şekilde uygulayalım ve halkın ücretsiz kullanımına sunalım istedik. Bu inşallah Türkiye’de yaygınlaşır, tabii bu bizim değil Türk Eczacıları Birliği’nin yani üst birliğimizin yapacağı bir çalışma ama Ankara’da vatandaşlar bu uygulamayı cep telefonlarına indirdiklerinde bulundukları noktaya en yakın nöbetçi eczaneye navigasyon ile en kısa yoldan gidebilecekler. Belediye ile de işbirliği yapacağız. Bunun tanıtımını billboardlar ile halkımıza ulaştıracağız diye düşünüyoruz.”

Yeni mezunlar çalışacak yer bulmakta zorlanıyor

Yasa gereği fakülteden mezun olan kişilerin, eczane açabilmek için bir yıl boyunca “yardımcı eczacı” sıfatıyla eczanelerde çalıştığını belirten Ecz. Süleyman Güneş, bu durumun bazı zorluklar doğurduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi: “Eczacılık fakülte sayısı ve mevcut fakültelerdeki kontenjanların artmasıyla çok sayıda genç mezun olmaya başladı. 60 dolayında fakülte kuruldu, bunlardan 37’si öğrenci kabul ediyor. Yayımlanan verilere göre 2018’de 2 bin 618 eczacılık öğrencisi mezun olmuş. Bu durum, mezun olan arkadaşlarımızın işsizlik problemi ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Eczacılık fakültelerinin sayısının artması verilen eğitimin kalitesini azaltıyor. Şu an eğitim veren bazı eczacılık fakültelerimizdeki dekanların eczacılık fakültesi mezunu olmadığını biliyoruz. Yine fakülte sayısının fazla olması nedeni ile eczacılık fakültesi mezunu olmayan öğretim üyeleri ders veriyor. Bu durum da verilen eğitimin kalitesinin azalmasına ve eğitim seviyesinin düşmesine neden oluyor.”

Mezun sayısı ile eczane sayısı örtüşmüyor!

Eczane açabilmenin “yardımcı eczacı” sıfatıyla bir yıl çalışma şartına bağlanmasının da uygulamada zorlukları olduğunu kaydeden Süleyman Güneş, şunları kaydetti: “Yeni mezun arkadaşlarımız bir yıl süre ile çalışabileceği eczane bulmakta zorlanıyor. Kamu veya özel hastanelerde bir yıllık sürelerini tamamlamak isteyen meslektaşlarımız ise kadro bulamıyor. Yardımcı eczacı çalıştırmak ile ilgili kanunda tanımlanmış ücret ve sigorta bedelinin yüksek olması da yardımcı eczacılık yapmak zorunda olan meslektaşlarımızın çalışacak eczane bulmasını güçleştiriyor.

Eczacılık fakültelerinden mezun olup, yardımcı eczacılık yapmak zorunda olan öğrenci sayısı ile yardımcı eczacı çalıştırma zorunluluğu olan eczane sayısı örtüşmüyor. Ankara’dan örnek verirsek; Ankara’da yer alan üç eczacılık fakültesinden mezun olan öğrenci sayısı yaklaşık 330 iken, yine Ankara’da yardımcı eczacılık yapılabilecek eczane sayısı bu sayının üçte biri kadar. Bir diğer sorun ise yardımcı eczacılığa başvuru yapabilmek için yeni mezun gençlerin diplomalarını alması ile ilgili. Farklı üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımız aynı zaman diliminde diplomasını alamadığı için mezunlar arasında haksız bir durum ortaya çıkıyor.”

Ecz. Süleyman Güneş, 3500 kişi nüfusa bir eczane açılması olarak standarda bağlanan yeni eczane kuruluşunun da istihdam sorununu derinleştirdiğini belirterek, “Ankara ilinden örnek vermek gerekirse, Çankaya ilçesinde önümüzdeki 10 yıl boyunca eczane açılamayacak. Şu anda en fazla eczane açılabilecek ilçemizin Etimesgut olduğunu biliyoruz. Bu durumun çözümü için belirli bir dönem eczacılık fakültelerine öğrenci alınmamasını öneriyoruz. Öğrenci alımına başlandığında ise şu an ki kontenjanların düşürülmesi ve son olarak da fakültelerin taban puanlarının yükseltilmesi ile bu sorunun çözülebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

İlaçlar etken madde adlarıyla yazılmalı, halka ilaçlar hakkında daha fazla bilgi verilmeli

Ecz. Güneş, basın toplantısında sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için çaba harcanmasını da talep etti. Eczacıların da şiddete maruz kaldıklarını hatırlatan Güneş, kontrole tabi psikotrop ilaçlar ve uyuşturucu ilaçları reçetesiz almak isteyenlerin, reçetesiz antibiyotik talep edenlerin eczacılara yönelik şiddete başvurabildiğini belirtti.

Reçeteler etken madde ile yazılmalı

Eşdeğer ilaç konusunda eczacıyla tartışan bir kişinin daha sonra saldırı gerçekleştirmesi olayını anımsatan Ecz. Güneş, bu konuda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, hekimlerin ilaç reçetesini ticari adlarla değil, etken maddelerin adıyla düzenlemesi talebini tekrarladı. Güneş, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yaşanan şiddet olayı sonrası Türk Eczacılar Birliği (TEB) aracılığı ile de tüm eczacı odalarına gönderdiği yazıda eş değer ilaç ve etken madde tanımlarına bir kez daha açıklık getirmiştir. Ancak halkımızın daha fazla bilinçlendirilmesi ve düşük olan sağlık okuryazarlığının artırılması için bu konuda en yetkili otoriteler olan TİTCK ve TEB’in kamu spotları ve benzer faaliyetler ile toplumun bilinç düzeyini artırabileceğine inanmaktayız” dedi.

Aldatıcı “tabletlere” dikkat

Ecz. Süleyman Güneş, özellikle Uzakdoğu kökenli bazı tabletlerin “zayıflatıcı, saç çıkarıcı ya da cinsel gücü artırıcı olduğu” ifadeleriyle satıldığını hatırlatarak bu konuda ilgilileri uyardı. Bu tip ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ruhsat alarak piyasaya çıkarıldığını belirten Ecz. Güneş, “Biz meslek örgütü olarak bu tip ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan izin alarak satışa arz edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
mustafa sözer
mustafa sözer
yahu o an cep telefonu yoksa ne olacak gece vakti yahu BEYİNSİZ BEYİNLİLER terlik satıcısı kondom satıcısı eczacılar ne yapmak niyetindesiniz bu nasıl bir akıl şimdide akıllı telefon satışı mı yapacaksınız zaten bakkal dükkanından ne farkınız var.yani ölüm döşeğinde bir hastanız var nöbetçi eczane arıyorsunuz şifreli uygulama var bilemiyorsanız hastanız… Read more »
Araç çubuğuna atla