Nikotin maddesinin insan üreme sistemi üstündeki olumsuz etkileri

Yazan Dr. Yildirim Bayezit DELDAL
Kategori: Sigara, Üye Yazıları Print

hamilelikte sigaraSigaranın Kadın Üreme Üzerindeki Etkisi: Sigara ile alınan nikotin yumurtalıklardaki hücreleri etkileyerek genetik anomalilere sebebiyet vermektedir. Nikotin maddesi bir kadın için en büyük düşmandır. Anne adayının yumurta hücresini bozmaktadır. Nikotin alan kişinin erken menopoza girmesine sebep olan bir zehirdir türüdür. Anne adayı bir kadının sigara içmeye devam etmesi doğum öncesi ve sonrası içilen sigara ve devamında alınan yüksek nikotin sağlıklı yumurta üretmeyi engellemesine ayrıca düşüklere sebep olduğu görülmüştür. Alınan nikotin miktarı arttıkça normal yollarla gebe kalma zorlaşacaktır.

Erkeklerde durum şu şekilde gözlemlenmiştir; Günde 1 yada 2 paket sigara tüketen erkeğin spermlerinin şekil ve hareket bozukluğu ve anomalilerin olduğu saptanmıştır. Nikotinin fazla alınması durumlarında erkek kısırlıklarına sebep olduğu bilinmektedir. Pasif içici dediğimiz çevremizdeki insanları da içen kadar etkilemekte ve ister kadın ister erkek yâda çocuk olsun nikotin çok fazla hücrelerimizi yıkıma uğratmaktadır.

Antibiyotiklerin yarar-zarar analizi ve yanlış kullanımı

Sigaranın Erkek Üreme Üzerindeki Etkisi:

Sigara içilmesi ile erkek üreme sağlığı arasındaki ilişki, kadına oranla daha az açıktır. Günde 1 veya 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır. Ne var ki, sigara kullanımı diğer bazı faktörlerin varlığında, erkek kısırlığına sebep oluşturabilir. Diğer taraftan, erkeklerin yoğun sigara kullanımı, sigara kullanmayan eşini pasif içici yaptıkları için, nikotin solumasına ve üreme sağlığında bozulmalara sebep olmaktadır.

Sigara Kullanımı Kısırlık Tedavisini Nasıl Etkilemekte:

Kadınların sigara kullandığı durumlarda, kısırlık tedavisi gören çiftlerin, döllenmeye hazır daha az yumurta ürettikleri, daha düşük gebelik ve doğum oranları elde ettikleri ve ilk üç ay düşüklerinde belirgin bir artış olduğu çalışmalarla ispat edilmiştir.

Bir kısırlık tedavisi öncesinde, 2 – 3 ay sigarayı bırakmış olmak dahi, tedavinin sonucuna oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır. Sigara içen gebeler, daha çok erken doğum yapmaya ve düşük doğum tartılı bebek dünyaya getirmeye eğilimlidirler. Ani Bebek Ölümü Sendromu da sigara içilen evlerde sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Engellilerin en çok karşılaştığı başlıca sağlık problemleri

Sigara kullanımı üreme sağlığına zarar verdiği gibi, kısırlık tedavilerinin başarılarını da düşürür. Sigara kullanımından vazgeçmek, kısırlık tedavisine gelen hastalara önkoşul olarak gösterilmelidir. Böylelikle, büyüyen bebek de daha sağlıklı olarak dünyaya gelip, nikotinsiz bir çevrede gelişme şansına sahip olacaktır.

KAYNAKÇA: Written by Yıldırım Bayezit DELDAL: http://www.milliyet.com.tr/sigara-cocuk-sahibi-olmanizi-engelleyebilir–pembenar-detay-aile-1619886/

Bebeklerde sarılık nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla