Novartis ve İstanbul Üniversitesi Ar-Ge için stratejik işbirliği yapacak

24 Eylül 2010   |    1 Mart 2013    |   Kategori: Sektör Print

İSTANBUL – Novartis ve İstanbul Üniversitesi,  ilaç alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak amacıyla stratejik bir işbirliğine imza attı.  Yapılan işbirliği kapsamında kurulacak Ar-Ge merkezi sayesinde kamu sağlığı ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak klinik araştırma çalışmaları yürütülecek. Anlaşma, gelecekte Ar-Ge ve inovasyona yönelik yeni bilimsel projeler için ilk adım olacak.

Anlaşmayla beraber sadece Ar-Ge merkezi konusunda değil, kurumlar arası karşılıklı eğitim-staj programları ve bilgi alışverişi, hekim – hasta eğitim programları geliştirilmesi gibi birçok farklı alanda işbirliği de gerçekleştirilecek. Bu stratejik işbirliğinin tanıtımı ve protokolünün imzalanması törenine İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri) Koordinasyon Birimi Komisyon Üyesi, İÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gül ve Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman katıldı.

Sağlık alanındaki yeni çalışmalara yatırım yapmayı ilke edinen bir firma olduklarını vurgulayan Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman, şu bilgileri verdi: “Bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemek öncelikli hedefimiz. Novartis olarak araştırma geliştirme faaliyetlerine tüm dünyada yılda yaklaşık 7,5 milyar ABD doları ayırıyoruz. Bilimsel araştırmaları küresel düzeyde bir değere dönüştürmek üzere üstlendiğimiz görev ve sorumluluk bilinciyle, Türkiye’nin en köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmanın ülkemizin ilaç araştırmaları alanındaki ağırlığının artmasında önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bugün İstanbul Üniversitesi ile başlattığımız bu süreci, gelecekte diğer üniversitelerimizin de dâhil olacağı bir platforma dönüştürmeye gayret edeceğiz.”

İmzalanan bu proje ile İstanbul Üniversitesi bünyesinde tamamen klinik araştırmalar üzerinde çalışacak uzman bir kadro istihdam edilmesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki klinik araştırma sayısında da ciddi bir artış sağlanması amaçlanıyor. Böylece proje, ilaç alanında ekonomik katma değer sağlayarak inovasyon faaliyetlerini artırmak adına büyük önem taşıyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla