Novo Nordisk, Kocaeli’nde AR-GE ofisi kuracak

Kategori: Sektör Print

Kocaeli Üniversitesi ve Novo Nordisk AR-GE için protokol imzaladı

İSTANBUL – Kocaeli Üniversitesi ve Novo Nordisk arasında, bilimsel araştırma faaliyetlerinin desteklenmesi amacı özel bir AR-GE protokolü imzalandı. Kocaeli Üniversitesi’nde düzenlenen AR-GE işbirliği protokol imza törenine; Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Danimarka Büyükelçisi Mr. Ole Egberg Mikkelsen, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Türkiye Novo Nordisk Genel Müdürü Dr. Şebnem Avşar Tuna ve çok sayıda davetli katıldı.


Amacı, ortak çalışmalar sonucunda insan sağlığına hizmet edecek yeni ilaçlar geliştirmek olan işbirliği kapsamında, Novo Nordisk tarafından Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde bir AR-GE Ofisi kurulacak. Bu işbirliği ile ayrıca Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Laboratuarları ve Türkiye Novo Nordisk’in de bağlı bulunduğu global gruba ait Novo Nordisk Laboratuarları arasında karşılıklı araştırmacı değişim programları düzenlenecek, araştırmacıların eğitimine ve işbirliğine katkı sağlanacak.

İmza törenine Bakan Ergün’de katıldı
Düzenlenen törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de AR-GE konusunda ciddi adımlar atıldığını, 90’a yakın firmanın AR-GE birimi kurduğunu ve 13 bine yakın değişik sektörde Ar-GE elemanı çalıştığını söyledi. Yapılan protokol ile üniversite-sanayi işbirliğinin bir aşamasının gerçekleştiğini ifade eden Bakan Ergün, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak için çaba sarf ediyoruz, Türkiye olarak ucuz iş gücü yerine, bilimsel çalışmalarla ön plana çıkmaya çalışıyoruz. Bizim zengin kaynaklarımız, doğal kaynaklara dayanmayacak, insana dayanacak, insanın zihinsel gücüne dayanması lazım. Rekabeti, bilimde ararsak bulabiliriz.”

Protokol ile AR-GE alanında önemli bir adım atılacak
Danimarka Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen ise iş birliğinin yalnızca Novo Nordisk ve Kocaeli Üniversite açısından değil, Danimarka ve Türkiye arasındaki ilişkiler açısından da önemli olduğuna işaret etti. Mikkelsen, “Her iki ülke, ekonomisi ve iş dünyası yapıları açısından birbirini tamamlıyor. Danimarka da, Türkiye de daha çok işbirliğinden faydalanabilir. Yeni işbirliği açısından müthiş bir potansiyel var. Yeni işbirliği için belirlenen sektörlerden biri de ilaç sektörüdür. Hepimizin bildiği gibi Novo Nordisk, bu alanda dünyanın lideri konumundaki şirketlerden biri. AR-GE, inovasyon ve diyabet konusunda dünyada çok iyi tanınan bu şirket, Türkiye’de yıllardır aktif. Sağlık sektöründe, özellikle de 2002’den beri yaşanan büyük gelişmelerde Novo Nordisk temel oyunculardan biri olmuştur. Novo Nordisk, bölgesel merkezini Atina’dan İstanbul’a taşıyarak Türkiye’de diyabet savaşında ne kadar önemli rol oynamak istediğini kanıtlamıştır. KOÜ’de yeni kurulmuş, dinamik bir yüksek öğretim kurumudur. 20 yıldan kısa sürede müthiş akademik sonuçlar elde etmiş olan bu üniversitenin Tıp Fakültesi, özellikle araştırma ve geliştirmeye ağırlık veren bir ortam yaratmaktadır. Buradaki işbirliğinin temel amacı, ilaç sektöründeki ARGE faaliyetlerine destek vermektir. Özellikle de hastalara daha yenilikçi, daha etkin tedavi yöntemi sunulması temel hedeftir. İşbirliğiyle çalışarak, insan sağlığını iyileştirmeye yönelik yeni ilaçların geliştirilmesi hedeflenmektedir.”

Yeni çalışmalar yapmak için önemli bir adım
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, KOÜ’nün bulunduğu coğrafyanın, Türkiye’de endüstri, sanayi, AR-GE ve inovasyon açısından en dinamik bölgesi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Buranın sanayisi, Türkiye’nin imalat sanayisinin % 17’sini karşılıyor, 500 büyük sanayi kuruluşundan 103’ü buradadır. Tüm bunlardan cesaret alarak, tarihi çok fazla olmayan bir üniversite olarak Türkiye’nin büyük üniversiteleriyle yarışa girdik ve Novo Nordisk’i davet ettik. Türkiye’nin ilk 5’de yer alan en iyi tıp fakültelerinden biriyiz. Endokrin Bölümü de Türkiye’de söz sahibi. Novo Nordisk yöneticilerine, ’emin olun ki, diyabet konusunda sizinle birlikte iyi iş yapacağız’ diye sesleniyorum ve buna burada söz veriyorum. Bu hem bir inovasyon çalışması olacak, hem yüksek lisans, doktora öğrencileri yetiştireceğiz, hem de üniversitelerimizin daha önce halka yönelik başlattığı çalışmalarını da bu bağlamda sürdüreceğiz.”

 

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Şebnem Avşar Tuna da Novo Nordisk’in dünyanın her yerinde araştırma merkezi olduğunu belirtti. Yatırımların büyük kısmını, uluslararası alana yönelttiklerinin bilgisini veren Tuna, yatırımların üçte birlik bölümünün ABD ve Avrupa’ya yapıldığını, ancak bunun değiştiğini, yatırımların Orta Doğu’ya doğru kaydığını ifade etti. AR-GE çalışmalarının, iyi fikirlerin ortaya çıkması adına önemli olduğu vurgusunu yapan Novo Nordisk Ulaslararası Operasyonlar AR-GE Başkan Yardımcısı Mr. Ole Molskov Bech ise bazen tesadüfî iyi bilgilerin oluştuğunu ancak bilimsel çalışmalar için bilginin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla