Novo Nordisk 90. Kuruluş Yıldönümünü kutluyor

22 Şubat 2013   |    1 Mart 2013    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

21 Şubat 2013
Danimarkalı ilaç firması Novo Nordisk, ürettikleri insülin sayesinde ilk kez diyabet hastalarının tedavi edilişinin 90. yıldönümünü kutluyor. Kuruluşundan bu güne odak noktası diyabetliler için yeni ve daha iyi tedaviler geliştirmek olan Novo Nordisk, günümüzde dünyanın en büyük diyabet tedavi firması konumunda olup, dünyanın dört bir yanında yaklaşık 23 milyon diyabetliye tedavi imkanı sunmakta ve dünyadaki toplam insülin üretiminin yaklaşık %50’sini gerçekleştirmektedir.

Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd.Şti., Novo Nordisk’in Türkiye’deki yerleşik şirketidir ve 1995 yılında ithalatçı firma olarak kurulmuştur. Bugün Novo Nordisk Türkiye 200’e yakın çalışanıyla insan insülinleri, analog insülinler ve enjeksiyon sistemleriyle diyabet pazarında liderliğini sürdürmektedir. İlave olarak Novo Nordisk Türkiye, hemofili tedavisi ve bakımı, büyüme hormonu tedavisi ve hormon replasman tedavisi gibi alanlarda da hizmet vermekte ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Novo Nordisk’in kuruluşu
Danimarkalı Nobel ödülü sahibi August Krogh ve kendisi hekim olan ve aynı zamanda diyabetli eşi Marie ile 1922 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında Kanada’da insülinin keşfedildiğini öğrenir. Marie’nin ısrarları üzerine August, keşfi gerçekleştiren ekibin lideri olan Profesör Macleod ile Toronto’da bir araya gelir. August ve Marie ülkelerinde insülin üretme iznini alarak 1922 Aralık ayında Kopenhag’a geri dönerler. Birkaç ay sonra üretime geçilmesiyle birlikte Kopenhag’daki bir hastanede ilk hastalar tedavi edilmeye başlar. Bugün Novo Nordisk olarak bilinen firmanın temeli bu şekilde atılmış olur.

O tarihten bu güne firma, diyabet tedavisi alanında kullanılan insan insülini (1982) ve dünyanın ilk insülin enjeksiyon kalemi NovoPen® (1985) gibi birçok önemli ilerlemeye imza atmış, modern insülinleri (iyileştirilmiş özelliklere sahip analog insülinler) geliştirmiş ve bugün diyabet tedavisinde yeni bir sınıf olan GLP-1 alanında dünyada lider haline gelmiştir.  Bu sürece paralel olarak Novo Nordisk diyabet alanında kazandığı becerilerini hemofili ve büyüme geriliği tedavisine yönelik biyofarmasötik ürünler geliştirmek için kullanmıştır.

Novo Nordisk’in en büyük hissedarı olan Danimarka kuruluşlu Novo Nordisk Vakfı, firmanın faaliyetlerine istikrarlı bir zemin oluşturmakta ve insani ve bilimsel amaçlı çalışmalara destek vermektedir.  2002 yılında Novo Nordisk tarafından Dünya Diyabet Vakfı kurulmuş ve vakıf büyüyerek, gelişmekte olan ülkelerde diyabetin önlenmesi ve tedavi edilmesine yönelik yerel girişimlere destek olan dünyanın önde gelen finansör kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Benze bir misyonla, 2005 yılında ise, hemofili ve benzeri kanama hastalıklarıyla mücadele eden insanların her koşulda yeterli bakım ve tedaviyi alması gerektiği vizyonuyla Novo Nordisk Hemofili Vakfı kurulmuştur. Genel merkezi Danimarka’da bulunan Novo Nordisk, 75 ülkede 35,000 çalışanıyla faaliyet göstermekte ve ürünleri 180’den fazla ülkede satılmaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla