Diyabetlilerin kullandığı insülin pompası suikast silahına dönüşebilir!

6 Aralık 2016 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

insuelin-pompasiŞeker (diyabet) hastalarının kullandığı ve aslında hayatlarını oldukça kolaylaştıran online bağlantılı insülin pompaları, siber saldırıyla karşı karşıya. Türkiye’de insülin pompası kullanan hasta sayısı 3 bin 500 civarında. Kalp pilinin ardından diyabet hastalarının kullandığı online bağlantılı insülin pompalarının hack’lenebileceği belirtiliyor. Bu uyarıyı yapan şirket Johnson&Johnson. Şirket, Animas “OneTouch Ping” model insülin pompasında siber saldırı olabileceğini belirterek, hastalara önlem aldıklarını bildiren bir mektup gönderdi.

İnsan hayatını riske atan bu durum, kalbin ritmini düzenleyen “kalp pili” yani “defibrilatör”le ilgili yaşanmıştı. Hatta kalp pilinin radyo dalgalarıyla hack’lenerek durdurulması, ABD yapımı Homeland dizisinin 2012’deki bölümlerinde de işlenmişti. Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberine göre, dizide; ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin kalp pili uzaktan kumanda bağlantısıyla devre dışı bıraktırılmıştı.

90 M’den yetiyor

Kalp pilindeki benzer durum şeker hastalarının kan şekerlerini düzenlemek için kullandıkları insülin pompalarında da fark edildi. Durumu önce kendisi de şeker hastası olan Tip I diyabetli güvenlik araştırmacısı Jay Radcliffe fark etti. Radcliffe, cihazdaki şifreleme eksikliğine dikkat çekti, Bu durumun uzaktan saldıran kişilerin insülin dozlarını değiştirebilmelerine imkân tanıdığını belirtti. Bir başka araştırmacı Barnaby Jack ise 90 metreden bu pompayı durdurmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Johnson &Johnson şirketi, geçen aylarda güvenlik açığı tespit edilen “OneTouch Ping” adlı insülin pompasıyla ilgili hastalarına mektup yolladı. Potansiyel siber saldırı riski olduğunu kabul eden firma, cihazı kullanan hastalara gerekli önlemlerin alındığını da bildirdi.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla