Obezleşme hızı internet hızından fazla!

9 Aralık 2015   |    10 Aralık 2015   |   Kategori: Cerrahi, Medyada Sağlık Haberleri, Zayıflama ve Obezite Print

fat business man use scale to measure his waistline

Obezite, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Gün geçtikçe çığ gibi büyüyen obezite, tıpkı salgın bir hastalık gibi ilerleyerek çocukluk çağından itibaren tehlikeli bir seyir izliyor. Kişilerin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen obezite; kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Farklı rahatsızlıkları da beraberinde getiren bu sinsi hastalık, kişilerin yaşam süresini de kısaltabiliyor. Obeziteye neden olan etmenlerden birinin hareketsiz yaşam tarzı olduğunu söyleyen Obezite  ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, “hayatın hızlı bir akışı olmasına rağmen günümüzde kişilerin hareketleri iyice azaldı” diyor.

İnsanlardaki yoğun cep telefonu ve bilgisayar kullanımı ile tv izleme alışkanlıklarının da obeziteyle birebir ilişkisi olduğunu belirten Op. Dr. Murat Üstün, daha az sosyalleşmenin ve artık kişilerin zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirmelerinin hareketsizliğe neden olduğunu belirtiyor.

Masa başı işlerde çalışanlar Mobil Hızda Obezleşiyor!

Asansörler, yürüyen merdivenler, internetten verilen yemek siparişleri, masa başı işlerde çalışanların maruz kaldığı uzun süreli hareketsiz iş ortamı ve yanlış beslenme alışkanlıkları dışında; gün içerisinde tüketilen atıştırmalık abur cuburlar da vücutta yağ birikimine neden oluyor. Su yerine çay ve kahve tüketimin daha fazla olması, ara öğün alışkanlığına sahip olmamak ve ana öğünleri atlamakta hem günlük hayatta hem de iş hayatında karşımıza çıkan yanlış beslenme alışkanlıklarının başında geliyor. Beslenmede yapılan hatalarla birlikte birçok hastalığın baş düşmanı olan stres de obeziteye neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Önemli bir sağlık sorunu olan obezite, insan psikolojisini ve sosyal hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Obezite; kalp damar hastalıkları, kolestrol bozuklukları, şeker hastalığı ve birçok kanser türüne de neden olabiliyor. Tıptaki gelişmeler ve cerrahi tedavi yöntemleri sayesinde obezite “korkulması gereken” ancak tedavisi mümkün bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Obezite tedavisinde başarı ile uygulanan yeni yöntemler

Obezite tedavi yöntemi Gastrik By-Pass Ameliyatı

Op. Dr. Murat Üstün özellikle obez hastaların umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini öğütleyerek obezite cerrahisinde uyguladığı Gastrik By-Pass ameliyatı ile ilgili bilgiler veriyor. Dr. Murat Üstün, obezite tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonlardan biri olan
Gastrik By-Pass ameliyatının günümüzde neredeyse rutin bir ameliyat gibi görüldüğünü buna rağmen gerçekte bu operasyonun çok ciddi bir problemle baş etmek üzere geliştirilmiş son derece hassas bir ameliyat olduğunu ifade ediyor.

Op. Dr. Murat Üstün, obezite hastaları için Gastrik By-Pass ameliyatından bahsederken; “Operasyonun faydaları vücut ağırlığınızın neredeyse üçte birinin kaybı ile birlikte, ilk bir iki yılda ortaya çıkıyor. Kilo kaybedildikçe yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diabet gibi şişmanlıkla ilişkili sağlık problemleri kaybolmaya veya en azından düzelmeye başlar. Bu sayede, hastaların tamama yakını aldıkları pek çok ilacı tamamen bırakır veya en azından dozunu azaltırlar. Zayıflamaya bağlı olarak emosyonel durumda da belirgin düzelme görülür, sosyal ve cinsel hayatta düzelmeler bunu takip eder” diyor.

Öyleyse, gastrik bypass ameliyatı olmalı mısınız?

Op. Dr. Murat Üstün son olarak “Gastrik bypass kendi başına obezite probleminin çözümü değildir. Öyle olsaydı, tüm hastalara uygulanabilen bir altın standart olurdu. Ancak, gastrik bypass kurallara uyulmak kaydı ile size hayatınız boyunca ince ve sağlıklı bir yaşam sunabilecek kesin ve kalıcı bir bariatrik metoddur. Herhangi bir ameliyata karar vermeden önce tüm diğer metodlar hakkında araştırma yapmanız ve bu seçenekleri doktorunuzla tartışmanız çok önemlidir. Son olarak, seçeceğiniz bariatrik cerrah ya da merkezin, size tüm bu seçenekleri sunabilecek deneyimli bir ekip olmasına çok dikkat etmelisiniz” diye ifade ediyor.

Obezite cerrahisi hangi durumlarda kimlere uygulanabilir, faydalı mı zararlı mı?

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla