Obeziteye ameliyatsız yeni bir çözüm

Kategori: Güncel / Literatür, Zayıflama ve Obezite Print

kilo-obeziteObezite hastalarının ameliyat olmadan hızlı şekilde kilo vermesini sağlayan yeni bir uygulama geliştirildi. John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu uygulama ile kan dolaşımı kontrol edilerek, vücutta açlık hissi yaratan ghrelin hormonunun salgılanmasının azaltılabildiğini açıkladılar. Araştırmacılar, ameliyata gerek kalmadan sadece enjeksiyon ile kilo vermeyi sağlayan bir yöntem geliştirdi. Enjeksiyon, açlık hissini düzenleyen ghrelin hormonunun seviyesini düşğrerek açlığı azaltıyor.

Obezitenin tüm dünyada yayılan ciddi ve masraflı bir hastalık olduğunu belirten John Hopkins Üniversitesi’nden Clifford Weiss “Günümüzde bu hastalıkla, davranış değiştirme, diyet, egzersiz, ilaçlar ve ameliyat yöntemleri ile mücadele ediliyor. Biz bu mücadeleye yeni bir araç sunabildiğimşz için heyecanlıyız” diye konuştu.

Nasıl çalışıyor?

İşlem, mikroskopik boyutlarda küreciklerin kasık ya da el bileğindeki deride açılan bir çentikten küçük bir sonda içinde enjekte edilmesi ile gerçekleştiriliyor. Kürecikler midenin ‘fundus‘ olarak bilinen ve vücuttaki ghrelinin çoğunluğunu üreten bir bölgesine ulaşıyor. Uygulamanın amacı kan dolaşımını azaltarak ghrelin salgılanmasını minimuma indirmek. Bu sayede açlık hissi azaltılarak kilo kaybı sağlanıyor.

Şişmanlığa karşı yeni bir umut: Enzimatik tedavi yöntemi!

Yedi hasta üzerinde denenen uygulama, her hastanın açlık seviyesinin oldukça azalmasına ve kilo kaybı yaşanmasına sebep oldu. Herhangi bir ciddi yan etkisi görülmeyen uygulamanın hastaların ghrelin seviyesini de düşürdüğü görüldü. Araştırma halen erken aşamalarda ve daha fazla klinik deneyler yapılması gerekiyor. Bu uygulamanın maliyetine dair de yeterli bilgi toplanmış değil. Clifford Weiss önümüzdeki dönemde çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Yeni geliştirilen ‘Diyet hapı’ vücudu kandırarak zayıflatıyor

Kaynak; https://www.dunyahalleri.com/obeziteye-ameliyatsiz-cozum/

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla