Okul için kıyafet ve ayakkabı seçiminde sağlık kriterlerine dikkat edilmeli!

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Cilt Sağlığı, Sağlık Gündemi Print

Eğitim dönemi öncesinde çocuk kıyafet ve ayakkabılarına yönelik sağlık uyarılarında bulunan Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, giysi ve ayakkabıların sağlık açısından riskler taşıyabileceğini, bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Özellikle eğitim yılı başlangıcında çocuklar için yeni ayakkabı ve kıyafet alındığını hatırlatan Prof. Dr. Çalıkoğlu, çocuklara okul kıyafeti alırken giysilerin sağlıklı kumaşlardan olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Bazı tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan boyalar ve kimyasallar çocukların sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden pamuk bazlı kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

Sentetik kumaşlar aşırı terlemeye neden olabilir, pamuk tercih edilmeli

Polyester, naylon, akrilik gibi sentetik kumaşların vücudun ısı dengesini bozarak aşırı terlemeye neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Çalıkoğlu, okul kıyafetlerinde teri çeken ve vücudu ıslak bırakmayan pamuklu kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Aşırı terleme ve ıslak kalan derinin ‘Samyeli’ denen mantar hastalığının oluşumunu kolaylaştırdığına dikkati çeken Prof. Dr. Çalıkoğlu “Terledikten sonra çocukların üzeri mümkünse hemen değiştirilmelidir. Islak kalan bölgelerde halk arasında ‘Samyeli’ denen mantar hastalığı oluşabilir. Bu mantar tipi sırtta ve göğüste kahverengi lekeler ile ortaya çıkar” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, çocuklara çok dar kıyafetler seçilmemesi konusunda da uyarıda bulunarak, dar ve sentetik içerikli kıyafetlerin sürtünme yaratarak sırtta ve kalçada iltihaplanmalara, kabarık ve kaşıntılı sivilcelenmelere neden olabildiğini söyledi.

Ayakkabıdan bulaşan boya egzamaya yol açabilir

“Günün 7-8 saatini okulda geçiren çocuklar için pamuklu, teri çeken ve zararlı kimyasal boyalar içermeyen çoraplar tercih edilmelidir” diyen Prof. Dr. Çalıkoğlu, giysiler kadar ayakkabıların seçimine yönelik de uyarılarda bulundu.

“Ayakkabı ve çorap boyaları ayaklarda egzama, alerjik reaksiyon oluşturabilir. Yine terleme ayakta mantara yol açabilir. Bu nedenle eve geldikten sonra çoraplar çıkarılmalı, ayaklar yıkanmalı ve özellikle parmak araları iyice kurulanmalıdır. Ayak terlemesi olan çocukların çantalarına yedek çorap koyup, öğlen değiştirmelerini sağlarsanız mantar riskini azalır. Ayakkabıları modeline, tasarımına göre değil, fonksiyonuna göre sağlıklı olanı tercih etmeliyiz”

Egzama nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

“Çocuklarınıza ayakkabı alırken yarım ya da bir numara büyük alın”

Çocuklarda sık görülen tırnak batması ile ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Çalıkoğlu, okul ayakkabısının yarım ya da bir numara büyük alınması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca çocukların ayak tırnaklarının uzun tutulması ve düz kesilmesi gerektiğini vurguladı.

Alerjik bünyeli çocuklarda yünlü kıyafetler uygun değil

Velileri soğuk havalarda çocuklarını aşırı kalın giydirmemeleri konusunda da uyaran Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Kalın kıyafetler terlemeyi artırır, özellikle atopik, alerjik bünyeli çocuklarda yünlü kıyafetler uygun değildir. Bu sebeple özellikle alerjik bünyeli çocuklarda pamuklu kıyafetlerin seçilmesi gerekmektedir. Onların yünlü kıyafetlere karşı toleransları düşüktür. Baskılı, renkli, simli ürünlerden uzak durulmalıdır” dedi.

Deterjan artıkları ve boyalar alerjik reaksiyonlara yol açabilir

Deterjan artıkları ve boyaların alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Çamaşırlar çocuklarımızın cildine direkt temas eder. Deterjan artıkları ve boyalar alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Cilt kurur ve egzama tablosu oluşur. Çamaşırlar yıkanırken deterjan kalıntısı bırakmayan temizlik ürünleri ile yıkanmalıdır. Mümkünse çift durulama yapılmalı ve tüm kıyafetler mutlaka ütülenmelidir” diye konuştu.

Kaşıntı neden olur? Sebepleri, türleri ve tedavi yöntemleri

Okullarda kalıp sabun tercih edilmeli

Okullarda kullanılan kişisel temizlik ürünleriyle ilgili bir uyarıda bulunan Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, “Okullarda sıvı sabun yerine kalıp sabun tercih edilmelidir. Renk ve koku veren tüm ürünler alerjik reaksiyon gösterebilir” bilgisini verdi.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla