Oxford Üniversitesi Covid-19 aşısının klinik denemelerine yeniden başladı

13 Eylül 2020  |  Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının klinik denemelerinin verilen aranın ardından yeniden devam etmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar 18 bin kişiye söz konusu aşıyla ilgili test yapılmış, bir gönüllüde yan etki görülmesi üzerine çalışmalara geçici süreliğine ara verilmişti. Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamada aşıyla ilgili araştırmaların tamamladığı belirtilerek, “Hem bağımsız güvenlik inceleme komitesi hem de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansının tavsiyelerinin ardından denemeler, Birleşik Krallık’ta yeniden başlayacak” denildi.

Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısı denemeleri, bir gönüllüdeki olumsuz reaksiyon nedeniyle pazar günü askıya alınmıştı. New York Times gazetesi, İngiltere’deki denemelerde bir katılımcıda, transvers miyelit (omurilikte iltihap) geliştirdiğini iddia etmişti. İngiltere, ABD, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da aşı denemeleri devam ediyor.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın Covid-19 aşısı sorun çıkınca durduruldu

AstraZeneca, prosedürler gereği bağımsız bir komitenin durumu incelemesi için çalışmaların durdurulduğunu ve bunun aşı çalışmalarında olağan bir durum olduğunu bildirmişti. Birkaç dozda uygulanacak olan aşı adayının, İngiltere, ABD, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da üçüncü aşama denemeleri yapılıyor. Üçüncü aşama, onay öncesi son aşama olarak görülürken, bugüne kadar İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da onbinlerce kişide aşı adayı denenmişti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla