Parkinson hastalığının nedeni bağırsak florasındaki mikrobiyota olabilir mı?

Kategori: Güncel / Literatür, Parkinson Print

gizemli-bakteri-panigiSonuçları Cell dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Parkinson hastalığına, bağırsak florasının sebep olabileceği ileri sürüldü. Çalışmanın bulguları beyin hasarına yol açan Parkinson hastalığının nedeninin mikrobiyota olabileceğini gösteriyor. Araştırma çerçevesinde, çok yüksek miktarda alfa sinüklein proteini üreterek Parkinson‘a yakalanmaları amacıyla farelerin genleri üzerinde oynandı. Genleriyle oynanan bu farelerin bazıları steril olmayan kafeslere bir kısmı da normal kafeslere yetiştirildi.

Araştırma sonucunda mikropsuz ortamda yetişen farelerin motor sistemlerinde ve beynin hareket kontrolü yapan kısımlarındaki protein yapılarında daha az zarar görüldü, ayrıca bu fareler bir kirişin içinden geçmek, burunlarındaki yapışkan maddeyi çıkarmak ve bir direkten aşağı inmek gibi görevleri neredeyse normal bir şekilde yerine getirdi. Öte yandan steril ortamda yetişen farelere, Parkinson hastalarından alınan mide bakterisi nakledildiğinde havyanlarda motor sisteminin kötüleştiği gözlendi.

Parkinson hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisindeki yeni yöntemler

DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR KEŞİF

Bilim insanları, bozulmuş bağırsak florasının proteinlerin bir arada toplanmasına uygun ortam yaratarak, motor sisteminde söz konusu belirtileri artırdığını kaydetti. California Teknoloji Üniversitesi araştırmacısı Dr. Timothy Sampson, genetik açıdan birebir aynı fareler arasındaki tek farkın, mikrobiyota varlığı olduğuna işaret ederek, keşfi “devrim niteliğinde” sözleriyle değerlendirdi.

Bulgunun, gelecekte Parkinson’un tedavisinde sindirim sistemini etkileyen ilaçların, hatta probiyotiklerin kullanılabilmesi açısından ümit verici olduğu belirtildi. Beyne aşama aşama zarar veren Parkinson hastalığının, günümüzde bir tedavisi bulunmuyor.Kaynak:NTV

Parkinson hastalığı ve beslenme! Hastalara öneriler ve uyarılar

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla