Pozitif ruh hali grip aşısının etkisini önemli oranda artırıyor

Yazan Nuray Tarhan

28 Eylül 2017   |    7 Temmuz 2018   |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print


Eğer alışkanlık haline getirdiyseniz, yaptırdığınız grip aşısının her yıl %100 etkili olmadığını da farketmişsinizdir. Bu, sadece hastalığı yaratan virüs tipleriyle değil, aynı zamanda aşıyı alan kişinin hastalığa karşı güçlü bir bağışıklık geliştirip geliştirmediğiyle de ilgilidir. İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmada, aşının etkili olmasında tüm bunların yanı sıra psikolojik faktörlerin de önemli rol oynadığını ortaya koydu. 138 kişiyle yapılan araştırma raporunda, “Hasta davranışları ve pozitif ruh hali aşıya verilen bağışıklık tepkilerini etkileyebilir” sözlerine yer verildi.

Bağışıklık modülatörleri olarak bilinen uyku, stres, fiziksel aktivite, ruh hali ve hatta beslenmenin aşının etkinliğini etkileyip etkilemediğini öğrenmek isteyen araştırmacılar, gripten daha fazla etkilendiği bilinen yaş grubu olan ve 65-85 arasındaki 138 yetişkini incelediler. Aşı olmadan 2 hafta önce bağışıklık sistemindeki antikor düzeyini ölçmek için kan testi yapmaya başlayan araştırmacılar, aynı zamanda katılımcıların yiyecek-içecek alımı, fiziksel aktivite, pozitif-negatif ruh hali, stres ve uyku durumlarını da günlük olarak kaydettiler. Bunun yanı sıra aşı oldukları gün katılımcılardan ruh durumlarını gösteren bir anket de doldurmaları istendi. Ondan sonraki 4 hafta boyunca katılımcıların yukarıdaki günlük davranışları not edildi ve sürenin sonunda bir kan testi daha yapıldı.

Grip nedir ve nasıl geçer? 5 adımda grip tedavisi ve gribe iyi gelen besinler

Pozitif ruh hali aşının etkisini artırdı

Ekip 6 haftalık sürede derlenen tüm verileri topladıktan sonra farketti ki, sadece tek bir faktör kandaki antikor düzeyini dolayısıyla da aşının etkisini artırmış; o da kişinin aşı olduğu gün ve sonrasındaki pozitif ruh hali. Araştırmacılar, bu bulgunun, pozitif ruh halinin aşılar için bir ‘bağışıklık düzenleyicisi’ olarak rol oynayabileceğini ortaya koyan daha önce yapılmış bir araştırma ile tutarlı olduğunu vurguladılar.

Bundan yola çıkan araştırmacılar, pozitif ruh hali ve sağlıklı yaşam tarzları ile bağışıklık sistemini ve ruh halini düzenleyen beyin mekanizmaları arasında biyolojik bir ilişki olup olmadığını araştırmak istiyorlar. Böyle bir ilişki olup olmadığını söylemek şimdilik zor görünüyor ancak mutluysak grip aşısı yaptırmamızın daha iyi olacağını artık biliyoruz. Ne dersiniz? Kaynak: https://futurism.com/study-finds-the-flu-shot-might-work-better-if-youre-happy-when-you-get-it/

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla