Prof. Vural: Zorunlu aşı sürmeli! Aşılar sadece çocuğu değil tüm toplumu korur

17 Mayıs 2016  |   Kategori: Kongreler, Pediatri, Sağlık Gündemi Print

pediatri-kongresi-topSon dönemde kamuoyunda giderek daha fazla tartışılmaya başlanan zorunlu aşı uygulamasının yargıya taşınması ile ilgili açıklama yapan Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, zorunlu aşılamanın sürmesi gerektiğini savunarak “Aşıların mutlaka yapılması gerekiyor, aşılar sadece kişinin çocuğunu değil toplumu da koruyor. Siz aşı ile hastalık riskini azaltırken, etrafa bulaştırmayı da önlüyorsunuz. Türk Pediatri Kurumu olarak aşılamanın arkasındayız. Aşılanma çocukların hakkıdır ve bu hak ellerinden alınmamalıdır” dedi.

Türk Pediatri Kurumu (TPK) tarafından, düzenlenen 52. Türk Pediatri Kongresi’nde gündemdeki önemli konularla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Vural, Türkiye’de son 15 yıldır sağlıkta önemli bir değişim yaşandığını ve genel sağlık sigortası kapsamına giren nüfusun arttığını, koruyucu hekimlik işlevlerinin ise aile hekimlerine yüklendiğini belirti. Sağlık hizmetlerinin bir özel sektör mantığıyla performans sistemine dönüştürülmesini eleştiren Prof. Dr. Vural, sağlık endekslerinde yaşlı nüfus artarken, genç nüfusun hala çok yüksek düzeylerde olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin nüfusunun %30’unun 18 yaş altında olduğunu işaret eden Prof. Dr Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son verilere göre yaşam beklentisi kadınlarda 79, erkeklerde 72 yaştır. Geçmiş yıllara kıyasla insanlarımızın yaşam süreleri uzamaktadır. Öte yandan süt çocuğu mortalitesi (1 yaş altı ölüm oranları), tüm dünyadaki düşüşlere eş olarak ülkemizde de önemli derecede azalmıştır. 10 sene önce her bin yeni doğan bebekten 32’si 1 yaşını görmeden ölmekteyken, bugün bu oran, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 10,8’e düşmüştür. Bu verilerin geçerliliği ile ilgili bir takım tartışmalar da yaşanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sayıyı binde 16,5 olarak vermektedir. Avrupa için ise bu rakam Fransa’da 4,4, Yunanistan’da 6,9 dur”

Demir eksikliği çocuklarda zeka gelişimini ciddi oranda olumsuz etkiliyor

Tıp Fakültesi sayısı 3 kat arttı ve 25’ten 74’e çıktı

Türkiye’de doktor açığını kapatabilmek için tıp fakülteleri sayısında büyük bir artış yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Vural, “1990 yılında ülkemizde 25 tıp fakültesi bulunurken, günümüzde bu sayı 74’e yükselmiştir. Tıp fakültesi zenginliği açısından dünyada 5. sırada yer almaktayız. Bu sayının İngiltere’de 32, Almanya’da 36 olduğunu göz önüne alırsak, sahip olduğumuz tıp fakültesi sayısının ne kadar yüksek olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Tabii eğitim kurumlarının sayısında yaşanan bu ciddi artış verilen eğitimin kalitesi ile ilgili soru işaretleri de gündeme getirmiştir” dedi.

Sağlıklı bir bebek için sağlıklı bir gebelik süreci şart

Sağlıklı bir çocuk için en önemli faktörün sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir gebelik olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vural, şu bilgileri verdi: “Hala çok sayıda genç kızımız ergenlik döneminde evlenmekte ve anne olmaktadır. Son 20 sene içinde ergen anne oranımız yarı yarıya azalmış olsa da 2013’te her 100 ergen genç kızın 5’i anne olmaktadır. Bu da beraberinde hem psikolojik, hem de fizyolojik olarak annelik görevine hazır olmayan -henüz çocuk olan- anneler ve onların bebekleri ile ilgili sağlık sorunları yaratıyor.

Ülkemizin kadınlarının doğurganlık sayısında yani kadın başına düşen ortalama canlı doğumda bir azalma gözlenmektedir. Bu sayı 60′ lı yıllarda 6 iken günümüzde 2,3 e düşmüştür. Aslında bu sayı, bir ülke nüfusunun azalmaması ve yenilenebilmesi için gerekli olan 2,1 doğurganlık sayısına çok yakındır. Bu sayı Almanya’da 1,2 , İtalya’da 1,4 tür. Ülkemizin ulaştığı 2,3’lük doğurganlık sayısı, nüfusun azalmaması açısından ideal gözükse de bölgeler arası farklılık burada önem kazanıyor.”

İki yaşından önce Antibiyotik kullanımı Astım ve Obeziteye neden oluyor

Anneler ilk dakikalarda bebeğini emzirmeli

Bebeklerde emzirmenin önemine de değinen Prof. Dr. Vural, “Sağlıklı bir süt çocuğu ve yine ileri yıllarda sağlıklı bir çocukluk için çok büyük önem taşımaktadır. Annenin bebeği emzirmesi daha ilk dakikalar içinde olmalı ve 6 ay süreyle bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Oysa doğumdan sonra ilk 1 saat içinde emzirilen bebek oranımız sadece yüzde 50’dir. Öte yandan 6 aya kadar sadece anne sütü alan bebek oranımız yüzde 30’dur. Her iki değer de çok düşük olup, bebek ve çocuk sağlığı için bu kadar önemli olan anne sütünün kullanımı çok yoğun bir şekilde desteklenmelidir” dedi.

Tek tek aşılama oranları %90 civarında

Çocuklarda aşılanmanın önemine de değinen, Prof. Dr. Vural, “Çocuk sağlığı açısından çok önemli bir koruyucu hekimlik yöntemidir. Bugün itibariyle, gelişmiş ülkeler arasında bile en çok sayıda hastalığa karşı aşılama yapan ülkelerden biri konumundayız. Bu tabii ki ülkemiz çocukları açısından çok sevindirici bir durumdur. Aşılama oranları da tek tek her aşı için yüzde 90’lar düzeyindeyken, tüm aşıların tam olarak yapıldığı çocuk oranımız yüzde 74’tür. Tam aşılama konusunda biraz daha yol almamız gerekiyor” dedi.

Çocuklar 3-4 yaşından sonra dijital dünya ile tanışmalı

Dijital ortamda fazla yaşayan çocukların konuşmalarının geciktiğine değinen Prof. Dr. Vural, “Otistik bir takım bulgular oraya çıkıyor. 2-3 yaşına kadar çocukların dijital dünya ile temas etmemelerini öneriyorum. Aileler çok mutlu oluyor çocukları Ipad kullanmaya başladıklarında. Oysa o Ipadler zaten 3-4 yaşındaki çocukların kullanabilmesi için yapılmıştır. Kullanabilmesi çocuğun zeki veya başarılı olduğunu göstermez. Ama bu şekilde yorumlanıyor” ifadelerini kullandı.

Aşılamanın önemini tüm toplum anlamalı! 

Türkiye’deki aşı tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Vural, “Aşıların yapılması gerekiyor, aşılar sadece kişinin çocuğunu değil toplumu da koruyor. Siz aşı ile hastalık riskini azaltırken, etrafa bulaştırmayı da önlüyorsunuz. TPD olarak aşılamanın arkasındayız. Aşılanma çocukların hakkıdır ve bu hak ellerinden alınmamalıdır” dedi.

Suriyeli çocuklar nedeniyle aşılama öne çekildi

Suriyeli çocukların aşı durumu ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Vural, şunları söyledi: “Riskler artıyor. Sağlık Bakanlığı buna bağlı olarak bir takım aşıları öne çekti. Biz de takip ediyoruz. Kızamık aşısı normalde 1 yaşında yapılırdı ama 9 aya indirildi. Niye risk arttı. Birinci yılda yeniden kızamık aşısı yapılıyor. Risk artınca aşılama öne çekildi. Türkiye’de her sene 60 bin Suriyeli yeni doğan bulunuyor.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla