Remdesivir tedavisi uygulanan koronavirüs hastalarını daha hızlı iyileştiriyor

14 Ekim 2020  |  Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Antiviral ilaç Remdesivir’in Covid-19 hastalarının iyileşme sürecini kısalttığı bir kez daha kanıtlandı. ABD’de 1000’den fazla hasta üzerinde yapılan incelemeye göre Remdesivir, hem erken evre hastalara hem de ileri semptomları gösterenlere yardımcı oluyor. Remdesivir, hastaların kötüye gitmesini de engelliyor. ABD’de yürütülen bir araştırmada, antiviral ilaç Remdesivir’i alan yeni tip korona virüsü hastalarının ‘plasebo’ alan hastalara kıyasla daha hızlı iyileştiği teyit edildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünün (NIAID) liderlik ettiği çalışmada, çeşitli ülkelerden 1000’den fazla Covid-19 hastası incelendi. Araştırmanın sonuçları, “The New England Journal Of Medicine” dergisinde yayımlandı.

Virüsün çoğalmasını engelliyor

Araştırmada Covid-19 tanısı konarak hastaneye yatırılan kişilerden Remdesivir verilenlerin, ‘plasebo’ haplar alan hastalara göre beş gün daha erken iyileştiği ortaya kondu. Çalışmada, virüsün daha fazla çoğalması yeteneğini engelleyen Remdesivir’in, hem erken evre Covid-19 hastalarına hem de daha ileri semptomları olanlara yardımcı olduğu belirtildi. Araştırmacılar, Remdesivir’in hastaların daha kötüye gitmesini engellediğini de ifade etti.

Koronavirüs tedavisi: En başarılı ilaçlar ve yöntemler hangileri?

NIAID’dan Dr. John Beigel, bu bulgularla özellikle hastaneye yatırılan Covid-19 hastaları için Remdesivir’in öneminin bir kez daha teyit edildiğini vurguladı. Emory Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Aneesh Mehta ise Remdesivir alan hastaların daha hızlı iyileştiğini ve evlerine daha erken döndüklerini belirtti. NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci, nisan ayında Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği “Remdesivir” adlı antiviral ilacı alan Kovid-19 hastalarının “plasebo” alan hastalara kıyasla yüzde 31 daha hızlı iyileştiğini açıklamıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla