Sağlık Bakanlığı, güvensiz tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri açıkladı

12 Şubat 2014   |    21 Şubat 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sektör Print

https://www.medikalakademi.com.tr/images/nisan212/saglik-bakanligi-yeni-logo.jpgSağlık Bakanlığı, piyasada bulunan güvensiz ve sorunlu tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri açıkladı. Bakanlık 2013 ikinci 6 aylık dönemine ilişkin olarak incelenen ürünlerle ilgili gözetim raporunu açıkladı. Buna göre, incelenen 988 tıbbi cihazdan 10’u güvensiz 315 ise teknik düzenlemeye aykırı bulundu. İncelenen bin 27 kozmetik üründen ise 810’unun güvensiz, 146’sının teknik düzenlemeye aykırı olduğu açıklandı. Ayrıca incelenen firmalara toplam 384 bin TL idari para cezası verildi. Kozmetik ürünler için yapılan denetiminde ise incelenen bin 27 üründen 810’nu güvensiz 146’sı ise teknik düzenlemeye aykırı bulundu. Teknik düzenlemeye aykırı 75 ürüne toplam 256 bin TL idari para cezası uygulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 2013’ün ikinci altı aylık döneminde tıbbi cihazlar ve kozmetik ürünlerle ilgili piyasa gözetimi ve denetimini tamamladığı, bunun sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olduğu tespit edilen ürünler hakkında idari yaptırım kararı alındığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yayımladığı duyuruyu okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

Tıbbi Cihazlar ve Kozmetikler Piyasa Gözetim ve Denetimi Basın Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2013 yılı ikinci altı aylık döneminde tıbbi cihazlar ve kozmetik ürünler piyasa gözetimi ve denetimini tamamlamıştır. Denetimler sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edilerek bunlar hakkında idari yaptırım kararı alınmıştır.

Tıbbi Cihazlar için yapılan piyasa gözetimi ve denetiminde; 988 ürün incelemeye alınmıştır. Bu ürünlerden 10’u güvensiz bulunmuş, 315’inin de teknik düzenlemeye aykırı olduğu tespit edilmiştir. Firmalar toplam 384 bin TL idari para cezası ile cezalandırılmıştır.  Kozmetikler için yapılan piyasa gözetimi ve denetiminde; incelenen 1.027 üründen 810’unun güvensiz olduğu, 146’sının ise teknik düzenlemeye aykırı olduğu tespit edilmiştir. Teknik düzenlemeye aykırı olan 75 ürüne toplam 256 bin 109 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Tıbbi cihazlar ve kozmetikler için piyasa gözetim ve denetimi ile ilgili detaylar aşağıdadır:
guvensiz-tibbi-cihazlarguvensiz-kozmetik-urun1guvensiz-kozmetik-urun2
Güvensiz tıbbi cihazlar
Ürün                            Lot no                                    Güvensizlik gerekçesi
-Sismor idrar torbası 00052012 Analiz sonucu
-Arben gaz kompres Ürün güvenliğine yönelik bilgi ve belgeleri taşımaması
-Arben batın kompres Ürün güvenliğine yönelik bilgi ve belgeleri taşımaması
-Quenn musluklu idrar torbası 00052012 Analiz sonucu
-Magnus Valfli Port 1/400 lot nolu Analiz sonucu
-Diabag Toz Bikarbonat Konsantresi 12/05/203 Analizi uygunsuz

Güvensiz kozmetik ürünler
-Freeman Beauty Vita-K Professional Crows Feet With Matrixyl 3000 (ABD menşeili) (Bütün seriler) (Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Madde bulunmaktadır. Kozmetik Yönetmeliği EK II 1371’inci sırasında yer alan “phytonadione” adlı madde bulunmaktadır)

-Freeman Beauty Vita-K Professional For Deep Facial Lines (ABD menşeili-Bütün Seriler- Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Madde bulunmaktadır. Kozmetik Yönetmeliği EK II 1371’inci sırasında yer alan “phytonadione” adlı madde bulunmaktadır.)

-Freeman Beauty Vita-K Professional For Dark Circles (ABD menşeili-Bütün Seriler- Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Madde bulunmaktadır. Kozmetik Yönetmeliği EK II 1371’inci sırasında yer alan “phytonadione” adlı madde bulunmaktadır.)

-Freeman Beauty Labs Vita-K Professional Age Spots With Matrixyl 3000 and Whitening Complex (ABD menşeili-Bütün Seriler- Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Madde bulunmaktadır. Kozmetik Yönetmeliği EK II 1371’inci sırasında yer alan “phytonadione” adlı madde bulunmaktadır.)

-Freeman Beauty Vita-K Professional Acne Scars With Matrixyl 3000 (ABD menşeili-Bütün Seriler- Kozmetik Ürünlerin İçermemesi Gereken Madde bulunmaktadır. Kozmetik Yönetmeliği EK II 1371’inci sırasında yer alan “phytonadione” adlı madde bulunmaktadır.)

-Hamuloğlu Sentetik Gülsuyu (Özel Gülsuyu) 375ml (Türkiye menşeili-Üretim Kodu/Seri No:0001 İmal Tarihi – Son Kullanma Tarihi: 01/2012-01/2013 Asgari Net Miktarı 375ml-Mikrobiyal kontaminasyon limit testi sonucunda toplam aerob mikroorganizma sayısı ve toplam küf ve maya sayısı kabul edilebilir limitin üzerinde bulunmaktadır)

-Poopy Fresh&Soft Islak Havlu Mendil-Mavi (Türkiye menşeili- Seri no: Belirtilmemiş, İmal tarihi/Son kullanma tarihi: 2013/2015-Kozmetik Yönetmeliği Kozmetik Ürünlerin İçerebileceği Koruyucular Listesi Ek VI’nın 39’uncu sırasında yer alan methylcloroisothiazolinone ve methylisothyasolinone oranlarının kabul edilebilir limitlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir)

-Poopy Fresh&Soft Islak Havlu Mendil-Pembe (Türkiye menşeili-Seri no: Belirtilmemiş, İmal tarihi/Son kullanma tarihi: 2013/2015-Kozmetik Yönetmeliği Kozmetik Ürünlerin İçerebileceği Koruyucular Listesi Ek VI’nın 39’uncu sırasında yer alan methylcloroisothiazolinone ve methylisothyasolinone oranlarının kabul edilebilir limitlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir)

-168 sahte şampuan, 500 sahte saç jölesi, 134 sahte parfüm.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla