Suriyeli doktorlar için diploma denkliği şartı kaldırılacak

17 Haziran 2016 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print


page_saglik-bakanligi-suriyeli-doktorlar-icin-diploma-denkligi-sartini-kaldiriyor_811883307

Türkiye’de çalışacak Suriyeli sağlık personeli için diploma denklik şartı aranmayacak. Çalışma onayını Sağlık Bakanlığı’ndaki bir kurul verecek. Yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği, yabancı ebe çalıştırılmasına da imkan veriyor. Yabancı ebeler de artık yabancı doktorlar ile aynı koşullarda Türkiye’de görev yapabilecek. Suriyeli sağlık personeli içinse artık diploma denklik şartı aranmayacak. Sağlık Bakanlığı, yabancı sağlık meslek mensuplarının Türkiye’deki özel sağlık kuruluşlarında çalışmasına ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti. Türkiye’de çalışabilen sağlık personelinin kapsamı genişletildi. Daha önce diş hekimleri, eczacılar, ebeler ve hasta bakıcılar kapsam dışında tutulurken, yeni yönetmelik ile yabancı ebelerin de özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesinin önü açıldı.

ÇALIŞMA ONAYINI SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI KURUL VERECEK

Yönetmelik ile Suriyeli sağlık personeli için denklik de aranmayacak. Buna göre Suriyeliler, yabancı sağlık personelinden istenen “diploma veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin onaylanmış olması” ile “mesleğini icra etmesine kanunen engel bulunmaması” şartlarından muaf tutulacak.

Bu kişilerin çalışma onayı ise Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulan kurul tarafından verilecek.Suriyeli sağlık personelinin öncelikle kamplar ve göçmen sağlığı merkezlerinde görevlendirilmeleri planlanıyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla