Sağlık çalışanlarının özlük hakları için hazırlanan yeni yasa teklifi Meclis’e sunuldu

7 Haziran 2022  |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin yeni yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu. Yasa teklifinde, sağlık personeline yönelik, görevi başında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu da katalog suçlara dahil ediliyor. Yasa teklifi, sağlık çalışanlarına ek ödeme tavan oranlarının artırılmasını, bütün hastanelerin döner sermayeden ek ödeme vermesini de kapsıyor.

TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi, sağlıkta şiddete daha caydırıcı cezalar, ek ödemelerde artış, aile hekimlerinin temel ücretlerinde artış düzenlemelerini içeriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından dün, sözleşmeli ve kadrolu sağlık çalışanlarına dair düzenlemeler içeren teklifin bu hafta içerisinde komisyona geleceğini söylemişti.

Yasa teklifi, sağlık çalışanlarına ek ödeme tavan oranlarının artırılmasını, bütün hastanelerin döner sermayeden ek ödeme vermesini ve Sağlık Bakanlığı personelinin ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesinden yapılmasını düzenleniyor. Teklif yasalaşırsa, aile hekimliği uzmanlık eğitimi ve aile hekimliği hizmetlerinde görev yapan öğretim üyeleri ve eğitim görevlilerine asıl kurumlarında da ödeme yapılacak ve üniversite hastanelerinde görev yapan personelin sabit ek ödemeleri de merkezi yönetim bütçesine alınacak. Sağlık sigortası olmayıp, Sağlık Bakanlığı’na bağlı tesislerden sağlık hizmeti alanların, 31 Aralık 2021’ye kadar olan borçları için ödeme kolaylığı da getiriliyor.

Herkesin sağlık hakkını en etkili şekilde kullanabilmesi için ihtiyaç duyulduğu belirtilen düzenlemelerden bazıları, teklifte şöyle yer aldı:

  • Tabip, uzman tabip ve diğer sağlık personelinin malî haklarında iyileştirmeler yapılması.
  • Sağlık Bakanlığı personelinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme almasının sağlanması ve ek ödemelerin artırılması.
  • Tabip, uzman tabip, diş tabibi ve uzman diş tabiplerinin emeklilik maaşlarında iyileştirme yapılması.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının tabip, diş tabibi ve eczacı kadro ve pozisyonlarına, daha âdil olarak yerleştirilmesi gayesiyle kura ile atama yapılması.
  • Sözleşmeli personel istihdamı için pozisyon sayısının artırılması.
  • Aile hekimliği uzmanlık eğitimi ve aile hekimliği hizmetlerinde görev yapan öğretim üyeleri ve eğitim görevlilerine asıl kurumlarında da ödeme yapılması.“
  • Meclis’e sunulan yasa teklifine buradan ulaşabilirsiniz.

Yasa teklifinin tam metinine bu linkten ulaşabilirsiniz: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla