Sağlık sektörü, medikal ekipmanları yenileme baskısı ile karşı karşıya

24 Şubat 2014   |    25 Şubat 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sektör Print


NYUSiemens Finansal Hizmetler tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de, eski teknolojiye sahip görüntülü teşhis ekipmanlarını yenilenmesi için önemli bir yatırım gerekecek. Araştırmaya göre, Türkiye’deki sağlık kuruluşlarının sadece eski (10 yıldan eski) teknolojiye sahip görüntülü teşhis ekipmanlarını yenilemek için 2014-2015 yıllarında 207 milyon Euro civarında bir yatırım yapması gerekiyor.

Mevzuatlardaki reformlar, demografik yapıdaki değişiklikler ve artan refah düzeyi nedeniyle tüm dünyada sağlık hizmetlerine olan talep giderek artıyor ve bu durum, kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulmasında vazgeçilmez role sahip modern medikal ekipmanlara olan ihtiyacı körüklüyor. Bu şartlar altında, eski teknolojiye sahip medikal ekipmanlarını yenilemek zorunda kalan Avrupa ve komşu ülkelerin sağlık sistemleri önemli bir mali yük ile karşı karşıya kalıyor. Bu yenilemelerin yapılması için Polonya’da 99 milyon Euro, Rusya’da ise 842 milyon Euro sermaye harcaması yapılması gerekiyor.

bulent-tasarSiemens Finansal Kiralama A.Ş. CEO’su Bülent Taşar, “Modern tıbbi ekipmanlar, kaliteli sağlık hizmeti sunumunda ve insan sağlığının gelişiminde kritik bir rol oynuyor. Özellikle de görüntülü teşhis teknolojileri, doğru ve erken tanıyı kolaylaştırarak verimli ve etkin bir sağlık hizmeti sunulmasına katkıda bulunuyor. Bu nedenle sağlık hizmeti sağlayıcılarının, eski teknolojiye sahip medikal görüntüleme ekipmanlarını mümkün olan en kısa sürede yenisiyle değiştirmesi gerekiyor. Daha kaliteli sağlık hizmetlerine olan talebin bütçeye getirdiği ek yükü hafifletmek için, finansal kiralama gibi finansman seçenekleri kullanılarak, ekipman değişimlerinin maliyeti düşürülebilir” dedi.

Hızlı büyüyen ekonomiler, ekonomik kalkınmalarına paralel olarak sağlık hizmeti altyapılarını modernize etmek istedikçe, sağlık kuruluşları da bu tür medikal ekipman yenilemelerini ve güncellemelerini finanse edebilmek için verimli finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Siemens Finansal Hizmetlerin yaptığı bir diğer araştırma, ekipman finansmanının tüm dünyada medikal cihaz satın almada giderek artan bir finansman yöntemi olarak kullanıldığını ortaya koyuyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla