Sağlıkta yerli üretim dönemi başlıyor! Plazma fraksiyonu için çalışma tamam

Yazan Hatice Pala Kaya
23 Kasım 2016   |    25 Kasım 2016   |   Kategori: Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

eyup-gumus-hatice-pala-2Plazma fraksiyonu ile ilgili yerli üretimde Kızılay ile birlikte çalışacak şirket seçiminin son aşamada olduğunu söyleyen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı. Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice PALA KAYA’nın sorularını yanıtlayan Gümüş, yerli üretim yaklaşımını “tükettiklerimizi üretmek” olarak niteleyerek, bu yaklaşımın Sağlık Bakanlığı’nın en önemli vizyoner projelerinden biri olduğunu belirtti. Sağlıkla ilgili her türlü ürünün stratejik önemde olduğunu belirten Prof. Dr. Gümüş, “Tükettiklerimizi üretmediğimizde, AR-GE yapmadığımızda, bir gün bütün paramızı veririz. Bu alanlarda olmamız gerekiyor. En azından paydaş olmamız lazım. Bu güç Türkiye’de var. Bu üzerinde çalıştığımız stratejik bir alan. Bir ilacı üretip, tanesi 100 bin dolar diyorlar. Hastamız var ve bunu bir şekilde almak zorundayız” dedi.

Plazma fraksiyonu kararı SGK’ya gitti

Türkiye’nin yıllık 1 milyar Dolarlık ithalat yaptığı plazma fraksiyonu alanında Kızılay ile birlikte çalışacak bir şirket seçimi projesinin son aşamaya geldiğini ve Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Kurulu’na teklif sunan 14 şirkete ilişkin görüşün tamamlandığını açıklayan Gümüş, bu kararın SGK’ya iletildiğini ve sonuçlanma aşamasında olduğunu açıkladı.

Uzun dönem alım garantili bir sistemle yerli üretim gerçekleşeceğini belirten Gümüş, şunları kaydetti: “Tesis Türkiye’de kurulacak ve Kızılay işbirliği ile üretim yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu on yıla kadar uzun vadeli yapabiliyor. Plazma ürünlerinde tamamen dışa bağımlıyız. Kızılay ciddi kan topluyor ama plazma kısmı işlenemediği için bu kısmı atılıyor. Biz bu plazmanın işleneceği fabrikanın Türkiye’de kurularak, plazmadan elde edilecek olan ürünlerin ülkemizde üretilmesini hedefliyoruz. Kızılay partner olacak, bir yabancı firma veya yerli-yabancı ortaklığı olan bir firma ile uzun dönem alım garantisi ile plazma Kızılay’dan alınarak burada işlenecek.

Sağlıkta reformun odağı, hizmet kalitesi, koruyucu hekimlik ve yerli üretim olacak

İhracat potansiyeli yüksek, fiyatta avantaj sağlayabilecek ve “know-how’un Türkiye’ye kazandırılmasına olanak sağlayacak olan firma ile bir anlaşmaya varılacak. Kanın transfer olacağı ve işlenmiş ürünün de Türkiye’ye gönderilebileceği en uygun yere kurulacak. Yurtdışından almış olduğumuz kan ürünlerini kendimiz üreteceğiz. Hastalarımıza özellikle immün globülinler ve diğer faktörlerin, hemofili gibi diğer kan hastalıklarına kullandığımız bu ilaçların üretimi Türkiye’de yapılacak hatta burada ihracat potansiyeli de dikkate alınacak.”

Eyüp Gümüş, kan ürünlerinin ekonomik-tasarruf yönü kadar stratejik faydasının daha önemli olduğunu belirterek, “Yarın bunu hiçbir firma bize vermediğinde ortada kalırız. Dünyanın her türlü hali var. Firmalar vermez, üretemez veya sıkıntıya girer bize vermez. Önce kendi insanımız için bunu üretecek durumda olmamız lazım. Bunu bir yıldır çalıştık, tamamlamış oluyoruz” diye konuştu.

eyup-gumus-3

Tıbbi cihazlar: 2 milyar dolarlık alım yapacağız, üretmemiz lazım, Sanayi İşbirliği Programı uygulanacak

Eyüp Gümüş, Türkiye’nin sağlık alanındaki yatırımlarının bütün dünyanın dikkatini çektiğini ve yüksek miktarlı alım yapılması nedeniyle bunun Türkiye’ye en fazla katkı sağlamak amaçlı değerlendirilmesinin planlandığını vurguladı.

Projeler dahil toplam yatırım portföyünün 400 hastaneye kadar çıktığını ve 200 hastanenin de yenilendiğini; mevcut kamu-özel hastanelerinin de donanım yenilemeleri olduğunu belirten Gümüş, bu hastanelerin her türlü donanımının alınacağını bunun da toplam tutarının 2019 yılı sonuna kadar 2 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlattı.

Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Kurulu ile birlikte bu alımların, yerli üretim şartıyla yapılmasının amaçlandığını belirten Gümüş şunları kaydetti: “Özellikle MR, tomografi, monitörler, ultrason ve dijital röntgen. Beş tane cihaz belirledik. Bu cihazların Türkiye’de üretilmesi yönünde çalışmaları yaptık. Bütün firmalar gelip sunumlarını yaptılar. Biz de onlara 2017-2023 arasındaki alım planlarımızı anlattık.

Antibiyotik kullanımında Artvin Avrupalı çıktı! En fazla kullanım Şanlıurfa’da oldu

Türkiye’de bir partner bularak bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesini, AR-GE faaliyetlerini burada yapmasını, TÜBİTAK ve TÜSEB ile işbirliği yapmaları konusunda birtakım şartlar ortaya koyarak görüştük. Hepsi olumlu karşılıyorlar. Bu yıl sonuna kadar aday olanları belirleyip, ihalelerini Sağlık Bakanlığı yapacak. Sanayi İşbirliği Programı çerçevesinde yerlilik oranına, ihracat, fiyat gibi noktalarda yarışarak ihaleyi kazanacaklar.

Biz tıbbi cihazlarda 7 yıl alım garantisi vereceğiz. Bu yatırımların madem bu kadar malzeme alıyoruz Türkiye’ye bunun katma değeri olsun, cari açığı azaltalım, ihracat potansiyeli olsun. Türkiye’de ürettirelim, yerli ortak olsun diye büyük firmalarla ön görüşmeler yapıyoruz.”

Aşı için görüşmeler sürüyor

Aşı üretimi konusunda da ileri bir aşamaya gelindiğini ve görüşmeler yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Eyüp Gümüş, ek olarak sarf malzemelerinin de gündemde olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Kullanmış olduğumuz tıbbi malzemeler var. Bunların yaklaşık yüzde 70’i yurtdışından geliyor. Kateterler, protezler gibi sıklıkla hastanelerimizde her gün kullandığımız binlerce malzeme var. Bunları da Türkiye’deki KOBİ’ler aracılığı ile yine uluslararası firmaların işbirliği ile alım garantileri vererek, Türkiye’de ürettirmek ve buradan ihracat sağlamayı hedefliyoruz. Hem böylelikle bu ürünler Türkiye’de elimizin altında bulunacak, hem burada üretilecek, hem de AR-GE oluşacak. Artık Türkiye bu malzemelerin üretiminde rol sahibi olmak istiyor”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla