Sağlık verileri tek bir merkezde toplanacak

8 Şubat 2011   |    25 Aralık 2016   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Sağlık Gündemi Print

AFİD ‘Veri analiz merkezi’ açıldı

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından yeni kurulan ‘Veri ve Analiz Merkezi’ sağlık sektöründeki önemli bir ihtiyacı karşılamayı hedefliyor. Web tabanlı merkezde, sağlık ve ilaç sektörleriyle ilgili kapsamlı verilerin yanı sıra, Türkiye ekonomisi ve nüfus yapısı hakkında güncel ve ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Türkiye’de sağlık ve ilaç sektörleri üzerine çalışma yapmak isteyenleri desteklemek amacıyla kurulan merkez akademisyenlerden gazetecilere kadar geniş bir kesime hizmet verecek.

AİFD tarafından kurulan ‘Veri ve Analiz Merkezi’ İstanbul Dedeman Otel’de düzenlenen özel bir toplantı ile basına tanıtıldı. Sağlık ve ilaç sektörlerine ait her türlü bilgi ve istatistik verisini kaynaklarıyla birlikte tek bir adreste toplamayı amaçlayan merkez, www.aifd.org.tr adresi üzerinden sunduğu hizmeti düzenli olarak güncelleyecek.

Sağlık ve ilaç bilgilerine kolayca ulaşılabilecek

Tanıtım toplantısında konuşan AİFD Sağlık Politikaları ve Sistem Araştırmaları Müdürü Dr. Yalçın Kaya, Türkiye’de sağlık sektöründe doğru ve kapsamlı bilgi edinme konusunda önemli sıkıntılar yaşandığını söyledi. Dr. Kaya, “AİFD olarak sağlık ve ilaç sektöründeki verileri tek bir merkezde toplamayı amaçladık. Yüzlerce veri setinden oluşan verileri topladık. Sağlık ve ilaç sektörüne ait verileri, ilgili alıcılara ortak bir veri alanında sunmayı hedefliyoruz. Merkezimizde ulusal ve uluslararası kaynaklardan derlenen güvenilir ve doğru verileri yayınlıyoruz. Veri Merkezine web sayfamızdan kolayca ulaşılabiliyor. Bu hizmetin akademisyenlere, araştırmacılara, basın mensupları ve ilaç sektörü çalışanlarına çok yararlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Sitenin ‘Sektörel Bilgiler’ bölümünde yer alan yeni merkezde sağlıkla ilgili demografik ve sosyoekonomik, ekonomik, sağlık hizmetleri ve sağlık ekonomisi göstergelerinin yanı sıra ilaç endüstrisi hakkında kapsamlı ve güncel veriler bulunuyor. Demografik ve Sosyoekonomik Göstergeler bölümünde yaş gruplarından doğum oranlarına, düşük oranlarından bağımlı nüfusa kadar 20’den fazla kategoride veriler yer alıyor. Sosyoekonomik faktörlerde ise işsizlik oranından okuryazarlığa, sigortalılardan üniversiteye kayıt oranlarına kadar farklı alanlarda bilgiler bulunuyor.

Uzun vadeli sağlık politikaları için doğru veriler gerekiyor
Türkiye’de pek çok alanda olduğu sağlık alanında da kapsamlı ve güvenilir bilgiye büük ihtiyaç duyulduğunu söyleyen AİFD Genel Sekreteri ve Yürütme Kurulu Başkanı Alp Sevindik, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin bütün temel alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da uzun vadeli strateji ve politikalar oluşturarak bunları istikrarlı bir şekilde uygulaması gerekiyor. Bu çalışmaların temelinde de hiç kuşkusuz doğru verilere sahip olmak gerekiyor. AİFD olarak ülkemizde tartışmaların ve çalışmaların verilere dayanarak daha sağlıklı bir zemin üzerinde sürdürülmesine katkıda bulunmak için Veri Ve Analiz Merkezi’ni devreye sokmuş bulunuyoruz. Her geçen gün daha gelişecek olan bu veri merkezinin pek çok kesim için önemli bir bilgi kaynağı olacağını düşünüyoruz.”

Web sitesinin ekonomik göstergeler bölümünde GSMH, kişi başına milli gelir gibi büyüme göstergeleri, ekonomik faaliyetlerle ilgili veriler, dış ticaret rakamları ve döviz kurlarıyla ilgili verileri bulmak mümkün. Sağlık Hizmetleri Göstergelerinde ortalama yaşam sürelerinden sağlık davranışlarına, kişisel ve biyolojik faktörlere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunuluyor.

Sağlık Ekonomisi Göstergeleri ise sağlıkta insan kaynakları, harcamalar ve hizmet veren kurumlarla ilgili ayrıntılı bilgiler aktarıyor. Sağlık hizmetlerinin ekonomik tablosunu ortaya koymak açısından bu bölümde son derece ilginç ve önemli veriler bulunuyor. İlaç Endüstrisi bölümünde Türkiye’de ilaç harcamaları, ilaç pazarı ve ilaç kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken bilgiler ziyaretçilere sunuluyor.

AFİD veri merkezinde aralarında aylık imalat sanayi kapasite kullanım oranları, obez nüfus oranı, yaş aralıklarına göre beklenen yaşam süreleri, alkol ve tütün kullanma oranları, sağlık personelinin sektöre dağılımı, sağlık harcamaları, ilaç harcamaları, ilaç pazarının büyüklüğü ve ilaç tüketimi göstergelerinin de bulunduğu dokümanlar taşınabilir dosya formatında (PDF), tablo veya ayrıntılı grafikler şeklinde indirilebiliyor.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla