Sarin gazı kokusuz, görünmez ve ölümcüldür!

Kategori: Solunum ve Göğüs Hast Print

5 Nisan’da Suriye’nin İdlib kenti yakınlarında düzenlenen ve aralarında çocuklarında bulunduğu 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısıyla ilgili ürkütücü bilgile paylaşan Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bayram, ‘Bir anda bütün sinir sistemini bloke ediyor, bütün kaslar felç oluyor. Bu arada solunum kasları da felç oluyor. Kişi adeta boğularak ölüyor. Çok küçük dozlar da bile öldürücü olabilir. Alındığında 1-30 dakika arasında ölüme yol açabilir’ dedi.

Saldırıda Sarin kimyasal gazının kullanıldığı iddia edilirken, Prof. Dr. Bayram bu gazın 1-30 dakika içerisinde hemen öldürdüğünü, herhangi bir rengi ve kokusu olmadığı için maruz kalan kişinin ne olduğunu bilmeden öldüğünü söyledi. Prof. Dr. Bayram ayrıca 1939 yılında Almanya’da ilk kez kimyasal silah envanterine giren Sarin Gazını, ani öldürme etkisi yarattığı için Nazi Almanya’sının bile kullanmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Biber gazından korunmak için yapılması gerekenler ve tedavi seçenekleri

Sarin gazı 1-30 dakika arasında öldürüyor

Kimyasal silahlar arasında etkisiyle bilinen Sarin gazıyla ilgili açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Bayram, Suriye’de kullanıldığı iddia edilen Sarin Gazı’nın, maruz kalan kişiye etkilerinden bahsetti. Prof. Dr. Bayram “Sarin gazı kimyasal silahlardan, kimyasal kitle imha silahlarından bir tanesi. Ama görünen o ki bu özellikli bir gaz kullanılmış. Bu sarin de olabilir daha başka gazlar da olabilir.

Bunlar bu tip patlamalarda kullanıldığında yakın temasta olanlara çok yüksek dozlara maruz kalabiliyorlar, 1-30 dakika arasında hızla ölüme yol açabiliyor. Bir anda bütün sinir sistemini bloke ediyor, bütün kaslar felç oluyor. Bu arada solunum kasları da felç oluyor. Kişi adeta boğularak ölüyor. Önce bir komaya giriyor, arkasından hızla boğulabiliyor. O an çok müdahale şansınız da olmuyor” diye konuştu.

Sarin gazına maruz kaldıklarının farkına bile varamadılar

Saldırıda kullanılan gazın sarin gazının etkilerine çok benzediğini belirten Prof. Dr. Bayram, “Yapılan açıklamalar sarin olduğunu söylüyor, kimileri buna karşı çıkıyor. Basından gözlediğimiz kadarıyla. Ama görünen o ki bu sarin de olsa bir başka gaz da olsa muhtemelen çok öldürücü. Bunların hemen hepsi sinir sistemin hepsi sinir sistemini felç eden, solunumu, kalbi durduran gazlar.

Uzaktan onun olduğunu söylemek zor ancak tam nedenin o olduğunu belirleyebilmek için hastalardan kan ve idrar alınması lazım. Mesela sarin için bu örnek ler incelendiğinde bu gazın parçalanma hücreleri olabilir ve kesin tanı konulabilir. Kesin olarak şu gaz bu gaz demek zor. Bu gazların çoğu renksiz, kokusuz. Yani kişi maruz kaldığının farkına bile varamıyor. Bir anda belirtilerini hissediyor. Dolayısıyla olaydan da kaçamıyor” dedi.

Sarin olduğu tespit edilebilir

Sarin gazına maruz kalan bir insandaki belirtilerden bahseden Prof. Dr. Bayram, şözlerini şöyle noktaladı: “Başlangıç belirtileri burun akması, göğüste sıkışma hissi, göz bebeklerinin küçülmesi şeklinde olur. Kısa sürede kişi nefes almakta zorlanır, kusar, ağzından salya gelir, idrar ve dışkı kaçırma olur, kişide, çırpınma ve sonrasında koma ve boğulma ile ölüm ortaya çıkar. Bazı laboratuvar testleri ile tanı konabilir. Çok küçük dozları bile solunum baskılanması gibi belirtilere yol açabilir. Kanda ve idrarda gazın parçalanma ürünleri tespit edilebilir.”

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla