Sebebi bilenmeyen bel ağrılarına Osteopati Terapi ile yenilikçi çözümler

Yazan Uzm. Fzt. Ahmet Burak SEZGİN
Kategori: Fizik Tedavi, Üye Yazıları Print

İnişli çıkışlı insan yaşamı hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem içerisinde özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan başta bel ağrıları olmak üzere çeşitli sorunlar insan yaşam kalitesini düşürür. Ancak son yıllarda çok daha fazla gelişen toplum bilinci birebir bu rahatsızlıklara yönelik uygulamaları gündeme taşımaktadır. Altta yatan herhangi bir nedene dayanmayan ve kaynağı tespit edilemeyen her türlü ağrı, sızı ve şikâyetlerin osteopatik yaklaşımlarla ele alınması günümüz sağlık algoritmalarındaki ilerlemeyi en iyi şekilde gözler önüne seriyor.

İstatistikî verilere göre fiziksel hareket kabiliyetini engelleyen rahatsızlıkların başında bel ve boyun ağrısı birinci sırada gelmektedir. Tabii bu durumu değerlendirirken bel ya da boyun ağrılarına neden olan deformasyonların varlığı iyi araştırılmalıdır. Söz gelimi çalışma koşulları gereği uzun süre ayakta durmak zorunda olan veya fiziki güce dayalı işlerde çalışan kişilerin bel ağrılarını bu faktörler içerisinde sorgulaması doğru olacaktır.

Osteopatik yaklaşım ile sırt ağrılarına bakış ve manuel terapi

Benzeri bir örnekleme boyun ağrıları için geçerlidir uzun yıllar masa başında bilgisayar monitörüne bakan bir kişinin boyun bölgesinde meydana gelen ağrı veya tutulmaları bu davranışının bir sonucu olabileceği ilk akla gelen nedenlerdir. Ancak tüm risk faktörlerinin değerlendirildiği fakat buna rağmen hastalık bulgusuna rastlanmadığı durumlarda bel ağrısı gibi şikâyetlerin bütüncül yaklaşımlarla ele alınması akıllıca bir davranış olacaktır.

Mekanik Bel Ağrısı

Vücudumuzun ayaklardan sonra en fazla yükünü taşıyan ve yön veren bel ve çevresinde ortaya çıkan ağrıların klinik muayene veya radyolojik tetkiklerden sonra herhangi bir nedenin saptanamaması durumu tıbben mekanik bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bel anatomisini oluşturan omurları çevreleyen sinirlerde meydana gelebilecek deformasyonlar veya yumuşak dokularda gelişen anomaliler farklı bir neden yoksa bu ağrıların baş sorumlusudur. Özellikle ağrıların başladığı ilk bir birkaç günün ardından devam etmesi kronikleşmeye başladığının en önemli göstergesidir.

Genellikle zamana yaygın bir şekilde ortaya çıkan mekanik bel ağrıları omurga üzerinde varlığını sürdüren kaslarda, ligaman ve eklemlerde gerilime bağlı deformasyonlara maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda mekanik bel ağrılarını yumuşak doku kaynaklı bel ağrıları olarak özetlemek mümkündür.

Dolayısıyla bu ve benzeri nedenlerden meydana gelen ağrıları direkt olarak bel fıtığı veya benzeri rahatsızlıklara bağlamak yanlış bir düşüncedir. Mevcut durumun netlik kazanmasının ardından alınacak manuel terapi ve osteopati terapi seansları kişinin normal yaşamına dönmesini sağlayan yenilikçi yöntemler olarak çözümler sunmaktadır.

Kraniosakral ve osteopati terapi nedir, hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Osteopati Terapi Ülkemizde Çok Yeni Bir Yöntem

Avrupa ve Amerika Amerika’da oldukça yaygın bir yöntem olan osteopati terapi ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir yöntem. Bu uygulama sayesinde psikonöroimmünolojik problemler, fibroz, miğren tedavisi, skolyoz, sinirsel gerginlikler, bel ve boyun ağrıları ile sinirsel gerginliklere bağlı gelişebilen çok sayıda rahatsızlığın giderilmesi mümkündür.

Hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayan bu yöntemin eller kullanılarak yapılması ve doğal bir uygulama olması giderek yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzun en önemli sinirsel fay hattını oluşturan bel veya boyun dışında kas ve iskelet yapısı üzerinde son derece olumlu etkileri bulunan osteopatik terapi sebebi tespit edilemeyen bel ağrısı şikayetleriniz için uygun bir çözüm olabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla