Soya tüketiminin meme kanseri riskini düşürdüğü gösterildi

23 Nisan 2015   |    28 Nisan 2015    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri, Onkoloji Print

soya-kanser-iliskisiYapılan çalışmalar uzun süreli soya tüketiminin göğüs kanseri tekrarlama olasılığını düşürdüğünü gösterdi. Meme kanseri çağımızın en büyük hastalıklarından biri. Ayrıca en yaygın kanser türlerinin başında gelmektedir. Bu kanser türünden mustarip kadın hastalara doktorları soya tabanlı besinleri tüketmemeleri gerektiğini söyler. Bunun sebebi ise soya tabanlı besinlerin antiöstrojen tedavisini engellemesidir.

Amerikan Kanser Araştırma Birliği’ndeki toplantısında açıklanan bulgulara göre, uzun süreli soya tabanlı besin tüketimi hayvanlarda meme tümörlerinin oluşumunu engeliyor. Genistein Soya tabanlı besinlerde çok fazla miktarda bulunan Genistein, kanser riskini azaltmasıyla bilinir. Yumurtlama döneminden çok öncesinde Genistein’le beslenen dişi farelerin antiöstrojen tedavisine başlamadan önce T hücresi tepkilerini geliştirdiği gözlendi.

Ayrıca Genistein, tedavi süresince bağışıklık sisteminden kaçan tümör hücrelerinin de kaçmasını engelledi. Genistein bunu, anti-tümör bağışıklık sistemlerini uyararak ve baskılayıcı bağışıklık mekanizmalarını aktive ederek başarıyor. Böylelikle kansere tekrar yakalanma riski de azalıyor. Elde edilen bulgular gösteriyor ki soya tabanlı besinlerin uzun süreli tüketiminde meme kanseri tedavisine olumlu yansıyacağını gösteriyor.

Orjinal Türkçe çeviri için; Gerçek Bilim
Kaynak : sciencedaily.com

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla