‘Süper’ vitaminlerde aşırı doza dikkat

Kategori: Beslenme ve Diyet Print

Dr_Yaser_SuleymanogluVitamin ilaçlarının doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini vurgulayan Dr. Yaser Süleymanoğlu, “Özellikle üzerinde ‘mega, süper, hiper’ ibareleri olan ürünleri kullanmayın, bunlarda aşırı dozda vitamin olabilir” uyarısında bulundu.

Son yıllarda vitamin ve mineral ilaçlarının yanı sıra besin desteği ürünlerinin tüketiminde de artış olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu, özellikle herhangi bir hastalığı olup da ilaç kullananların bu tür bitkisel-herbal ürünler konusunda daha dikkatli olmalarının önem taşıdığını söyledi.

“Bu ürünlerin hastalık tedavisi için kullanılamayacağı, sadece destek veya tamamlayıcı oldukları unutulmamalı. İlaçları bırakıp sadece bu tür bitkisel besin destek ürünleriyle tedavi olmayı düşünmek kadar yanlış bir şey olamaz” diye konuşan Dr. Süleymanoğlu, vitamin ilacı almadan önce dikkat edilecek 5 noktanın altını çizdi:

1-İlacın etiketini ve prospektüsünü okuyun, miligram ve ünitelerine dikkat edin.
2- Üzerinde ’Mega’ , ‘Süper’, ‘Hiper’ yazan ürünleri kullanmayın. Bu ürünlerde aşırı dozda vitamin olabilir.
3- Vitamin ilacının içinde başka ilave maddeler veya kimyasal ürünler olmamasına özen gösterin.
4- Son kullanma tarihine mutlaka bakın.
5- İlaçları serin, kuru yerde saklayın ve nemli ortamlarda bulundurmayın.

VİTAMİNLER VÜCUDU AYAKTA TUTUYOR
Vitamin ve mineraller günlük diyetin vazgeçilemez besin öğeleri. Yeterli ve dengeli beslenmek de bu vitaminlerin ve minerallerin yeterli alınmasını sağlıyor. Ancak bazı şartlarda ve belirli yaş grubunda ilave vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç oluyor.

Doktora sormadan rastgele vitamin ilacı kullanmanın doğru olmadığını aktaran Dr.Süleymanoğlu, vitaminler olmadan vücuttaki birçok faaliyetin başlatılamayacağının ve sürdürülemeyeceğinin altını çizdi. Bebekler, gebeler, yaşlılar, alkolikler, sigara içenler, uzun süreli ilaç kullananlar, vejetaryenler ve zayıflama diyeti uygulayanlara vitamin desteğinin gerekli olduğunu kaydeden Süleymanoğlu, “Vitaminlerin en iyi şekli, dışarıdan ilaçlarla değil, besinlerle alınmasıdır” dedi.

KİMLER İLAVE VİTAMİN ALMALI?
Bu ürünlerin ancak doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini dile getiren Dr. Yaser Süleymanoğlu, dışarıdan vitamin desteği alınması gereken durumların da doktor tarafından belirlenmesinin önemine dikkat çekti.

“İnsanların günlük hayatta kendilerini yorgun ve halsiz hissedip hekime danışmadan vitamin almaları çok masum bir davranış gibi gözükse de, vitaminlerin bilinçsizce ve yüksek dozda kullanılmasının ciddi zararları olabiliyor” ifadesini kullanan Dr. Süleymanoğlu, bu zararları şöyle sıraladı:
• A vitaminin fazla alınırsa vücutta birikir ve zararlı olur.
• B6 vitamini, D vitamini, niasin vitamini, demir ve selenyum minerallerinin fazlası zararlıdır.
• D vitamini fazla alınırsa kanda kalsiyum aşırı yükselir ve zararlı olur.
• Gebeliğin ilk üç ayında fazla A vitamini alınırsa, çocukta sakatlık yapar.
• Yüksek dozda E vitamini almak K vitamininin etkisini bozduğundan Coumadin isimli kanı sulandıran ilaç kullanan kalp hastalarında zararlı olabilir
• Çinkonun fazla alınması vücut direncini (bağışıklık sistemini) bozar ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü azaltır.
• Yüksek dozda multivitamin alan erkeklerde prostat kanser riskinin arttığı saptanmıştır.

AMERİKAN DİYETİSYENLER DERNEĞİ’NİN ÖNERİLERİ
Amerikan Diyetisyenler Derneği’nin vitamin ilacı kullanma konusundaki 6 önerisine değinen Dr. Yaser Süleymanoğlu, bu önerileri şöyle özetledi:
• Gebelik döneminde her gün 400 mikrogram folik asit alınmalı. Bebekte sakatlık gelişmesini önler.
• Midesinde atrofik gastrit i olanlarda B12 vitamini desteği gerekebilir. 50 yaşından büyüklerin % 10-30’unda B12 vitamini eksikliği olabilir. Bu kişilerin B12 vitamini alması gerekir.
• 9-18 yaş arasında 1300 mg/gün, 19-50 yaş arasında 1000 mg/gün ve 51 yaş üzerinde 1200 mg/gün kalsiyum alınmalı.
• Yaşlılar ve menopozdakiler D vitamini almalı.
• Vejetaryenler B12, D vitamini ve kalsiyum almalı.
• Gebelikte demir ilavesi gerekir.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla