Tam Gün’de değişiklik, doktorlara özellerde çalışma hakkı geliyor

21 Haziran 2013   |    22 Şubat 2014   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print


tam gun yasasıTam Gün kuralı esnetiliyor. Buna göre, profesör ve doçent kadrosundaki öğretim üyeleri mesai saatleri dışında özel hastanelerde, polikliniklerde görev alabilecek. Tasarıya göre, kadrolu öğretim üyelerine özel muayenehane açma imkanı yine verilmiyor. Ancak bazı istisnalar getirilerek, Tam Gün kuralı esnetiliyor. Buna göre, profesör ve doçent kadrosundaki öğretim üyeleri mesai saatleri dışında özel hastanelerde, polikliniklerde görev alabilecek.

Son dönemde, doktorlar ve hastalar arasında büyük sıkıntılara yol açan Tam Gün Yasası topyekün değiştirilirken, birçok alanda da yeni kurallar getirildi. Hükümet tarafından TBMM Başkanlığı’na dün sevk edilen tasarıya göre, Tam Gün iki koldan esnetildi.  Buna göre, profesör ve doçentlik unvanındaki hekimlerin tıp ve diş hekimliği fakültelerinde ‘sözleşmeli’ statüde istidam edilmesi yönünde düzenleme yapıldı. İkinci olarak da Tam Gün’e tabi kadrolu profesör ve doçentlerin, mesai saatleri dışında üniversitede, özel sağlık kuruluşlarında veya vakıf üniversitelerinde, kendi üniversitelerinin yönetim kurulu kararıyla çalışabilmesine olanak tanındı.

SÜNNET DOKTOR İŞİ
Tam Gün tasarısına göre “tıp eğitimi almayanların” sünnet yapması da yasaklandı. Olağanüstü ve istisnai hallerde ise Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenecek eğitimi alanlar hekim gözetiminde sünnet yapabilecek. Aile hekimlerine de mesai saatleri dışında özel sektörde çalışma imkanı getirildi.

Ruhsatsız bitkisel ilaç satanlar ve üretenlere, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. İnternetten bu ilaçların satışı mümkün olmayacak. Özel hastanelerde çalışan sağlık personeline yönelik şiddet, kamu görevlisine yapılmış gibi TCK’da işlem görecek.

Kaynak: Akşam

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla