TEB: “Kan ürünlerinde yerlileşme ihalesini kazanan firma üretim yapmıyor!”

Yazan Hatice Pala Kaya
4 Eylül 2019   |    13 Ekim 2019   |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

2014 yılında yapılan ve kan ürünlerinin yerli üretimini amaçlayan ihalede, kazanan firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyen Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, bu firmanın üretim yapmadığını ve yurt dışından ürün getirerek kullanıma sunduğunu ileri sürdü. TEB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, konuşan TEB Başkanı Erdoğan Çolak, yerli kan ürünleri üretimi projesinin akıbetinin bilinmediğini belirtti. Yerli üretim için ihaleyi alan firmanın yurt dışından ürün aldığını ileri süren Çolak, “Bu ürünler Çin–Almanya hattında birtakım yabancı şirketler tarafından üretiliyor, yasaya aykırı bir şekilde, adeta alım garantisi varmışçasına eczaneleri de devreden çıkartıp tekelleşme yoluna gidiliyor” diye konuştu.

5 milyar TL’lik tüketim

Erdoğan Çolak, kan ürünlerinin yurt dışında ucuz ürün olmasına karşılık, Türkiye’de pahalı bir ürün olarak kullanıldığını ileri sürdü. Çolak, söz konusu kan ürünlerinin yıllık 5 milyar TL’lik bir hacimde olduğunu ve bunda eczanelerin payının da yaklaşık 2,5 milyar TL düzeyinde bulunduğunu anlattı. Bu alanda ithal ürün kullanımı yerine yerli üretimin hedeflenmesiyle 2014 yılında açılan ihaleden sonra kazanan firma ve firmanın yükümlülüklerine yönelik kamuoyuna yeterli bilginin verilmediğini; sonrasında da hangi aşamaların katedildiğinin açıklanmadığını söyledi.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak şunları kaydetti:  “Bu kapsam içinde bir ihale açılıp yerelleşme hedefi doğrultusunda dört farklı gruptaki kan ürünleri, Sağlık Bakanlığı tarafından bir firmaya verilmişti. İhale esaslarına göre, Kızılay’ın Türkiye’de topladığı kan plazmaları işlenecek ve kan ürünleri artık Türkiye’de üretilecekti.

Ancak gelinen noktada söz konusu firma yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Yani ihale şartlarına uymayarak ülke ekonomisi, kamu yararı ve halk sağlığını ilgilendiren, son derece önemli olan yerli ilaç üretimi ile ilgili atması gereken adımları atmıyor. Bu ürünler Çin-Almanya hattında birtakım yabancı şirketler tarafından üretiliyor, yasaya aykırı bir şekilde, adeta alım garantisi varmışçasına eczaneleri de devreden çıkartıp tekelleşme yoluna gidiliyor.”

“Kızılay sürecin dışında mı bırakıldı?”

Erdoğan Çolak, basın toplantısında yerelleşme ihalesi ve sonrasında firmanın hangi yükümlülüklerini yerine getirdiğine ilişkin kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:  “Öncelikle bu firmaya neler vaat edildi ve sözleşme kaç yıllığına yapıldı? Bunun karşılığında firma neler vaat etti? Kızılay kendi görevini yerine getirdi mi? Kan topladı mı, yurt dışına gönderdi mi? Yoksa Kızılay sürecin dışında mı bırakıldı? İhale aşamasında öne sürülen yerlileşme koşulu gerçekleştirildi mi?

Gerçekleştiyse hangi ölçüde gerçekleşti? Üretilen plazmalar yerli plazma mı? Değilse hangi ülkeden temin edildi? Söz konusu firma en başta yapması gerektiği gibi üretim merkezini açtı mı ya da bununla ilgili herhangi bir girişimde bulundu mu? Üretim merkezini açmadıysa, yerli bir firmanın hali azırda ürettiği kan ürünlerinin ruhsatını kendi üzerine alarak SGK aracılığı ile hastanelere dağıtımını gerçekleştirdi mi?”

Alım garantisi verildi mi?

İlgili firmaya alım garantisi verilip verilmediğinin de açıklanmasını isteyen Erdoğan Çolak, böyle bir alım garantisinin tekelleşme anlamına geleceğini oysa hali hazırda SGK-TEB-Eczacı Odaları işbirliği ile bir tedarik sürecinin kamu yararı gözetilerek işlediğini belirtti.

TEB Başkanı Çolak, “SGK-TEB-Eczacı Odaları iş birliğinde son derece güvenli çalışan bir sistemle hastalara zaten ulaştırılıyorken neden birinci basamak sağlık merkezi olan eczaneler bu sistemin dışına çıkarılmak isteniyor? Eczaneleri saf dışı bırakma noktasında kan ürünleri sadece bir başlangıç mı, başka hangi ilaç gruplarının hastaya ulaştırılmasında eczanelerin saf dışı bırakılması planlanıyor? Pek çoğunun cevabını bildiğimiz ya da tahmin ettiğimiz bu sorular, durumun vahametini gözler önüne seriyor. Sağlık alanı, karanlıkta bırakılmaya müsait bir alan değil” diye konuştu.

Türkiye’de üretim merkezi yok

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan Çolak, bir soru üzerine, ihalenin 2014 yılında tamamlandığını hatırlatarak, “İhaleye 20’ye yakın firma girmişti. 5 firma son listeye kaldı. Bir firmaya ihaleyi verdiler ama en ucuz yapan firmaya da verilmedi. Bu firma, üretim merkezi kuracaktı ancak şu ana kadar bir üretim merkezi kurulmuş değil” dedi.

Çolak, bir gazetecinin, “Açıklamalarınıza göre, şu an hastalara ulaştırılan ürünler Türkiye’den elde edilen ürünler değil mi?” sorusuna, “Değil, yurt dışından” yanıtını verdi.
Erdoğan Çolak, “yönelttiğiniz sorulara bir cevap gelmezse nasıl bir tavır alacaksınız” sorusuna ise “Bu son derece önemli bir konu olduğundan yanıt verilmeyeceğini düşünmüyorum. Çünkü, bir yerleri rahatsız edecektir. Beş yıllık bir anlaşma yapıp, anlaşmanın sonucunda firma herhangi bir girişimde bulunmuyorsa ve birileri de bir grup ilacın sadece ruhsatını alıp ülkeye vermeye çalışıyor ve buna kaynak aktarıyorsa cevapsız kalmamalı” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla