Tıp tarihinde bir ilk: Ölüden yapılan rahim nakliyle sağlıklı bir bebek doğdu

5 Aralık 2018 |   Kategori: Jinekoloji, Sağlık Gündemi Print

Tıp tarihinde bir ilk daha gerçekleşti ve rahim nakli yapılan bir kadın başarılı bir hamilelik sürecinden sonra sağlıklı bir bebek doğurdu. Brezilya’nın Sao Paolo kentinde 40’lı yaşlarında beyin kanaması nedeniyle ölen üç çocuklu bir kadının rahmi, rahimsiz doğan 32 yaşındaki bir kadına nakledildi. Ameliyat sonrasında sağlıklı bir bebek doğdu. Uzmanlar, ilk kez başarılan bu yöntemin uygun donör bulamayan birçok kadın için umut olabileceğini belirtiyor. Hospital das Clinicas adlı hastaneden Dr. Dani Ejzenberg’in verdiği bilgiye göre, 10 saat süren rahim nakli operasyonu 2016’da, Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser sendromlu rahimsiz doğan 32 yaşındaki bir kadına yapıldı.

Dünyada her 4 bin 500 kadından birinde görülen Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser sendromunda hastalar, vajina ve rahimleri gelişmemiş olarak doğuyor. Brezilya’daki vakada rahim nakli yapılan kadının yumurtalıklarının normal olduğu belirtiliyor. Doktorlar adı açıklanmayan kadından alınan yumurtaların babadan alınan spermle döllendirildiğiNİ ve dondurulduğunu açıkladı. Vücudunun yeni rahmi reddetmemesi için ameliyattan sonra kadına bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar verildi.

Kadın, ameliyattan altı hafta sonra adet görmeye başladı. Yedi ay sonra da rahme döllenmiş yumurtalar yerleştirildi. Normal bir hamileliğin ardından 15 Aralık 2017’de sezaryenle 2.5 kiloluk bir bebek dünyaya geldi. Dünyada şimdiye kadar canlı donörlerden alınan rahimle 39 nakil yapıldı. Bunlar arasında rahmini kızlarına veren anneler de var. Bu ameliyatlardan 11’i doğumla sonuçlandı. Şimdiye kadar 11 kişiye ise ölen kadınlardan alınan rahimler nakledildi. Bu operasyonların 10’u başarısızlıkla ya da düşükle sonuçlandı.

Dr. Ejzenberg, “Canlı hastalardan rahim nakli tıpta bir dönüm noktasıydı. Uygun donör bulabilen ve gerekli tıbbi olanaklara erişimi olan kadınlar için imkan yarattı. Ancak canlı bir donöre ihtiyaç duyulması en büyük sorundu. Bunun için uygun aile üyeleri ve yakın arkadaşların rahimlerini bağışlaması gerekiyordu” dedi.

Londra’daki Imperial College’dan Dr. Srdjan Saso, Brezilya’daki operasyonun sonuçlarını “son derece heyecan verici” diye niteledi. Saso, “Bu gelişme, donör konusunda çok daha fazla seçenek sunuyor, canlı donörlerin cerrahi risklerini önlüyor ve masrafları düşürüyor” dedi. (BBC Türkçe)

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla