Tiryakiler dikkat! Sigara bıraktıran bu takvim hayata bağlıyor

Kategori: Sigara Print

Tek bir adedinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduran sigara, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’ Dünya genelinde sigara kullanımı hızla artıyor. Buna karşın hastalık kapıyı çalmadan sigarayı bırakmak için çaba sarf etmek gerektiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Sigarayı bırakan kişilerin vücudunda ilk dakikalardan itibaren değişim başlıyor. İlk 20 dakikada nabız ve kan basıncı normale dönerken bir yılda kalp hastalıkları riski yarı yarıya azalıyor. Faydalar bununla da sınırlı değil” diyor. 

Kalpten kansere zararları yapılan araştırmalarla defalarca kanıtlanmış bir zehir sigara. Katrandan amonyağa, arsenikten böcek zehirine dek içerdiği 4 bin 500’ü aşkın kimyasal madde bir başka deyişle zehirle, ilk nefesten itibaren sağlığımızı vurmaya başlıyor.

En etkili sigara bırakma yöntemleri ve ilaçla sigara bırakma tedavileri

Bu maddelerden bazılarının kanser oluşumuna bazılarının da kanserin ilerlemesine neden olduğunu belirten Doç. Dr. Okur “Saatte 200-250 km hızla ve 100 derecenin üzerinde sıcaklıkla dumanının ağız içine çarpmasıyla ağız, dil, yemek borusu, solunum yolları, akciğerler ve mideye ulaşır. Dumandaki bulunan zararlı maddeler saniyeler içinde kan damarları, kalp, beyin, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşarak zarar verir” diyor.

DSÖ’ye göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’

Sigaranın zararlarının en fazla  ve en hızlı solunum sisteminde görüldüğünü, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son verilerine göre tüm kanserlerin dörtte birinin nedeninin sigara olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Okur, “Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul etmektedir. Sigara içmediği halde pasif olarak dumanına maruz kalanlarda da kanser ve kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiştir.

En ölümcül olan akciğer kanserinin yüzde 90 nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riskine sahiptir. Günlük bir paket sigara tüketen bir kişide kansere yakalanma riski 10 kat fazla iken iki paket sigara içenlerde  bu risk 25 kata çıkmaktadır” diyor.

Sigara bırakma ila faydaları başlıyor!

15 yıl sigara içmiş aynı yaş ve cinsiyette iki kişi üzerinden yola çıkarak çarpıcı bir örnek veren Doç. Dr. Okur “Bu iki kişiden birinin sigara içmeye devam etmesiyle, her sigara ile ömründen 12 dakika azalmaya devam ederken, hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sigarayı içmeye devam etmesiyle kişinin kendi yaşıtlarına göre yaşam süresi 15 yıl kısalıyor. Buna karşın, sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşanıyor” diyor.

Sigara bırakma ilk 20 dakika

Sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk dakikalardan itibaren farklılıklar başlıyor. Sağlıklı bir insanın nabzı normalde dakikada 80-100 kere atarken, sigara içen kişilerde nabız atımı 100’ün üzerine çıkarak yüksek tansiyon gibi ciddi bir soruna neden olabiliyor. Oysa sigarayı bıraktıktan sonra ilk 20 dakikada kan basıncı ve nabız normale dönüyor. El ve ayaklardaki ısı artışı da düzeliyor. Tansiyon normal sınırlara yaklaşıyor.

Sigara bırakma ilk 8 saat

Nefesteki kötü koku, kandaki oksijen ve karbonmonoksit düzeyi 8 saatte normale dönüyor.

Sigara bırakma 1. günün sonu

Kalp krizi riski 24 saat içinde azalmaya başlıyor.

Sigara bırakma 2. günün sonu

Tat alma ve koku duyusu 48 saatte artmaya başlıyor.

Sigara bırakma 3. günün sonu

Sigarayı bırakan kişi nefes darlığı sorununun azalmaya başladığını ve nefes almasının kolaylaştığını 3 gün içinde hissetmeye başlıyor. Kandaki karbonmonoksit gazı azalmaya başladığı için halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlar da azalıyor.

Sigara bırakmada ilk 1 ay çok kritik

Sigara bırakma 2-12 hafta sonu

Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta içinde dolaşımı düzelmeye başlıyor, öksürük şikayeti varsa azalıyor, balgam sorunu yarı yarıya azalıyor.Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlarken yürümesi kolaylaşıyor ve akciğer fonksiyonları düzelmeye başlıyor.

Sigara bırakma 3-9 ay içinde

Bırakmayı takiben 3-9 ay içinde öksürük ve nefes darlığı azalıyor, enfeksiyon riski azalıyor ve enerjisinde artış hissediyor.

Sigara bırakma 1 yıl sonra

Bir yıl sonra kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor.

Sigara bırakma 5 yıl sonra

Beş yıl sonra KOAH riski yarı yarıya azalıyor ve felç riski azalmış oluyor.

Sigara bırakma 10 yıl sonra:

Dudak, trakea, özefagus kanseri riski 10. yılın sonunda yarı yarıya azalmış oluyor.

Sigara bırakma 15 yıl sonra

15 yılın sonunda kalp damar hastalık riski hiç içmemiş kişiyle eşit hale geliyor.

Sigara bırakma 15-20 yıl sonra

Akciğer kanseri  riski ise 15-20 yıl sonra yüzde 50-90 oranında azalıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla