Düşman yüz değiştiriyor! E-sigara da zararlı bir tütün ürünüdür!

27 Mayıs 2016 |   Kategori: Sağlık Gündemi, Solunum / Enfeksiyon Print

elektronik sigaraTürk Toraks Derneği, bir açıklama yayımlayarak E-sigaranın da  zararlı bir tütün ürünü olduğunu ve ölümcül düşmanın bu yöntemle sadece yüz değiştirdiği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni yayımladığı bilimsel verilere yapılan atıfta “Tüm dünyada e-sigara satışlarının belirgin ölçüde arttığı” hatırlatılarak şu uyarılar yapıldı: “Elektronik sigara, tütün endüstrisinin ürünüdür. Özellikle, ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesini oluşturan gençlerde e-sigara kullanımındaki artış çok süratli ve endişe vericidir. Yakın gelecekte e-sigara satışlarının klasik sigara satışlarını geride bırakabileceği ön görülmektedir!”

Türk Toraks Derneği, tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkeler tarafından oluşturulan Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) tamamen tütün kontrolüne adanmış ilk küresel anlaşmadır. Ülkemiz 2004 yılında Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalamıştır. TKÇS 2014 yılı olağan genel toplantısında TKÇS’ne üye ülkeleri e-sigara tehdidine dikkat çekmiş ve tüm üye ülkeleri:

  • Sigara içmeyen bireyler ve özellikle de gençlerin e-sigaraya başlamalarının önlenmesi
  • E-sigara ilişkili potansiyel sağlık risklerin minimize edilmesi ve pasif maruziyetinin önlenmesi
  • E-sigara ile ilişkili ticari çevreler, özellikle de tütün endüstrisinin, tütün kontrol faaliyetlerine müdahil olmasının önlenmesi konusunda gerekli düzenlemeleri yapmak ve gerekli önlemleri almak konusunda uyarmıştır.

E-sigara bir tütün ürünüdür!

Mevcut veriler tüm dünyada e-sigara satışlarının belirgin ölçüde arttığını göstermektedir. Elektronik sigara, tütün endüstrisinin ürünüdür. Özellikle, ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesini oluşturan gençlerde e-sigara kullanımındaki artış çok süratli ve endişe vericidir. Yakın gelecekte e-sigara satışlarının klasik sigara satışlarını geride bırakabileceği ön görülmektedir. Tütün kontrol sağlık politikalarının halk sağlığı açısından potansiyel riskleri en aza indirgeyecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece, tütün endüstrisinin e-sigarayı normalize etmeye çalışmasının önüne geçilerek, sigara ve e-sigara kullanımının azalması sağlanabilecektir.

İnternette e-sigara ile ilgili bilgi kirliliği mevcuttur!

E-sigaranın internette satışının yaygın olması, zamanının çoğunu bilgisayar başında  geçiren gençlerin e-sigaraya ulaşmasına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda gençlerin, web sitelerinde e-sigaranın daha az zararlı olduğu, sigarayı bırakmak için kullanılabileceği, pasif maruziyete sebebiyet vermeyeceği iddialarından etkilendikleri gözlenmiştir. Ayrıca e-sigara ve sigaranın ikili kullanımının en sık e-sigara kullanım türü olduğu da çalışmalarda belirtilmiştir.

Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırmaz ve Sağlığa Zararlıdır!

E-sigara, sigarayı taklit eden, kullanıcısının nikotin çekmesini sağlayan bir cihazdır. Elektronik-sigarada nikotinin yanı sıra propilen glikol, gliserol gibi kimyasal maddeler, uçucu organik bileşenler ve ince partiküller bulunmaktadır. Ayrıca özellikle gençlerin ilgisini çekecek meyveli, tatlı, alkollü katkı maddeleri yer almaktadır. Farklı markalarda farklı içerikler bulunabilmekte, içerikleri etiket bilgileriyle uyuşmamaktadır.

E-sigara kullanan kişide bağımlığa ve solunum sistem fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilmektedir. Diğer yandan tıpkı sigara da olduğu gibi, elektronik sigaraya bağlı pasif içicilik de söz konusudur. Vücutta nikotinin metabolize olması (işlem görmesi) sonucunda idrarda atılan kotinin isimli metabolik ürünün ise e-sigara kullanan bireylerde tıpkı sigara kullanan bireylerle aynı düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, e-sigaranın kısa dönem sağlık riskleri konusundaki veriler oldukça sınırlı iken, uzun dönem sağlık riskleri de bilinmeyenler arasında yer almaktadır.

Saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği

Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
fuat açık
fuat açık

philip morris ve diğer sigara üreticilerinin artık sigara satamayacağı için sizin gibilere para verdiğini duymuştum yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmak için sizde para aldınızmı philip morris den

Barış Dinçol
Barış Dinçol
Sevgili moderatör arkadaş. Elektronik sigaranın sağlık için zararlı olduğuna dair güzel bir araştırma yapmışsın. Sizi bu yüzden tebrik ediyorum. Fakat bunu yaparken İngiliz Sağlık Örgütünün ve BBC Earth kanalının denekler üzerinde yaptığı araştırmaları da inceleseydin elektronik sigaranın tütünlü ve ateşli sigaraya nispeten çok daha az zararlı olduğunu, kan ve solunum… Read more »
E sigara icicisi
E sigara icicisi

1 ay oldu baslayali ve gunde 1 paket sigara icen biri olarak gunde 2 tane bazen hic icmiyorum
Baris beyin yorumunun altina imzami atarim lutfen dogru bilgilendirelim

Araç çubuğuna atla