Tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler ve yeni tedavi seçenekleri…

Kategori: Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

tup-bebek-anne-bebek-gelismelerGelişen tüp bebek tedavi yöntemleri bebek sahibi olmak isteyen aileler için umutları arttırıyor. Bebek sahibi olmak isteyen aileler gelişen bu yeni tedavi seçenekleri ile bebek sahip olma ihtimali önemli oranda artmış durumda. Bebek sahibi olmak için çaba sarf eden ailelerin bu yöntemler hakkında bilgi sahibi olması büyük faydalar sağlayabilir.

• ERA testi nedir, kimlere uygulanabilir?

ERA testi, tüp bebek tedavisinde en yeni yöntemlerden biri olarak yaygın olarak uygulanmaktadır. ERA testi, embriyo transferinden önce anne adayının rahminden örnek alınması ile başlar. Daha sonra ise örnek rahim dokusu, embriyonun tutunma açısından değerlendirilir. Bu aşamada 230’dan fazla gen, embriyonun tutunabilirliği açısından araştırılmaktadır. Bu sayede de rahmin embriyoyu kabul edip etmeyeceği, edecekse ne zaman edeceği tespit edilebilir. Oldukça başarılı ve etkin bir yöntemdir.
Yapılan araştırmalar, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı durumlarının, rahmin hazır olmaması üzerine gerçekleştiğini göstermektedir. Bu sebeple de uygulanan ERA testi tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmaktadır. Bkz: http://www.fatihoguc.com/tup-bebek-tedavisinde-yeni-gelismeler

• Kapsamlı Kromozomal Tarama nedir?

PGT yani preimplantasyın genetik tanı yöntemi, embriyonun kromozom ve gen düzeyinde araştırılmasını sağlar. Bu sayede de hastalık ya da hastalıkların transfer edilmesinin önüne geçilir. PGT yönteminde, embriyodan mikrocerrahi aracılığı ile örnek hücre alınır. Bu örnek alma işlemi, embriyoya herhangi bir zarar vermez. Alınan örnek; gen ve kromozom açısından araştırılarak sağlıklı olup olmadığı belirlenir. Kapsamlı kromozomal tarama ile embriyo biyopsisi, embriyonun 5. Gününde yapılır. Bu sayede embriyo, daha kapsamlı ve ayrıntılı şekilde araştırılır.

• IMSI nedir, kimlere uygulanabilir?

Mikroenjeksiyon yöntemi ile döllendirme işleminde sperm hücreleri, mikroskop altında 600 kat büyütülerek incelenmektedir. Bu sayede şekil bozuklukları görülebilmekte ve daha sağlıklı olan sperm hücresi tespit edilebilmektedir. IMSI yönteminde ise sperm hücresi 8000 kata kadar büyütülebilmektedir. Bu da, sperm hücrelerinin daha ayrıntılı ve daha sağlıklı seçilmesine olanak tanımaktadır.

Mikroenjeksiyon yöntemi, tüp bebek tedavisinde devrim olarak kabul edilmiştir. IMSI yöntemi ise bu kıstası yükselterek, en sağlıklı sperm hücresinin belirlenmesine olanak tanımaktadır. Özellikle şiddetli erkek kısırlıklarında başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

• Vitrifikasyon nedir?

Vitrifikasyon, embriyonun en gelişmiş teknoloji ile dondurulmasıdır. Çiftler, geriye kalan kaliteli embriyolarını dondurabilmektedir. Geçmişte embriyo dondurma işleminin başarı şansı oldukça düşük olduğu için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en başarılısı olan ve embriyolar çözündükten sonra %95 oranında canlılığa sahip olan embriyolar, tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmaktadır.

Geçmişte uygulanan yavaş dondurma yöntemi yerine, hızlı dondurma olarak tercüme edilebilecek vitrifikasyon yöntemi kullanılmaktadır. Uygun laboratuar imkanlarına sahip ve uzman kişilerce yapılan embriyo dondurma işlemi başarılı şekilde uygulanmakta ve bebek sahibi olma şansını arttırmaktadır.

Embriyo dondurmanın avantajları oldukça fazladır. Örnek olarak kadın 24 yaşındaysa, tüp bebek tedavisiyle embriyo transferi gerçekleşmişse ve geriye kaliteli embriyolar kalmışsa, dondurulmalıdır. Bu sayede ilerde, kadın 35 ya da daha ileri yaşlara ulaştığında, 24 yaşındaki daha kaliteli embriyoları kullanarak yeniden çocuk sahibi olabilir. Bu embriyolar, 35 yaşına göre daha kaliteli olacağından başarı şansı daha yüksek olacaktır.

Bunun dışında OHSS ya da tedavinin iptal edilmesi gerektiği durumlarda ya da kanser tedavilerinden önce de embriyolar dondurulabilir. Bu sayede hastalıkların tedavisi tamamlandığında, sağlıklı embriyolar ile çocuk sahibi olma şansı söz konusu olmaktadır.

• EmbryoScope nedir, nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayından elde edilen üreme hücreleri, laboratuar ortamında döllendirildikten sonra, inkübatörlerde bu embriyolar muhafaza edilir. Bu kültür ortamı, anne rahmi koşullarını ısı, nem ve gaz açısından taklit etmektedir. Bu sayede de sağlıklı bir gelişme ortamı oluşturulur. Bununla beraber, bu embriyoların günlük olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de eskiden embriyolar, bu kültür ortamından çıkarılarak kontrol edilmekteydi. Ancak bu aşamada embriyolar, dış ortam ile temas ettiklerinden embriyoda bozulmalar söz konusu olabilmekte ve tüp bebek tedavisi bu sebeple başarısızlıkla sonuçlanabilmekteydi.

Günümüzde, embriyoskop olarak adlandırılan yöntem sayesinde, inkübatörler içerisine kamera sistemi yerleştirilmiştir. Bu sayede embriyolar, dış ortamla temas etmeden kültür ortamlarında devamlı olarak izlenebilmektedir. Bu sayede embriyoların kontrol edilmesi daha sağlıklı ve devamlı olarak gerçekleşmekte, hücre bölünmeleri hakkında daha iyi fikir edinilebilmektedir. Dinamik embriyo görüntüleme yani embriyoskop yöntemi sayesinde, embriyolar hakkında bilinmeyen birçok faktör de keşfedilmiştir. Bu yöntem, gebelik oranlarının artmasını sağlamıştır.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla