Türk Toraks Derneği’nden astım hastaları için yeni proje

6 Ekim 2017   |    7 Ekim 2017   |   Kategori: Sağlık Gündemi Print


GARD (Global Alliance on Respiratory Diseases)’ın, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kurulmuş kronik akciğer hastalıklarının (KAH) önlenmesi ve kontrolüne yönelik küresel işbirliğinin sağlanmasını amaçlayan bir organizasyon olduğunu söyleyen Türk Toraks Derneği Üyesi, Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Türkiye (GARD) Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu,  şu bilgileri verdi: “2008 yılından bu yana Türk Toraks Derneği, Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve aralarında Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de olduğu 64 ulusal paydaşımız ile oluşturduğumuz 81 ildeki GARD il kurullarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

GARD Türkiye 2014 yılında Avrupa Parlamentosu Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma projesi (EIP on AHA)  paydaş olabilmek için başvurmuş ve kabul edilmiştir. 2016’da ise bu proje için tüm Avrupa’dan referans merkez seçimleri yapılmıştır. GARD Türkiye 2 yıldız alarak bu 74 merkezden biri olmuş ve 7 Aralık 2016’da Brüksel’deki özel törende ödülünü almıştır. Türkiye’den bu projeye kabul edilen tek merkez; GARD Türkiye ve derneğimizdir.”

Astım ve allerjik riniti olanlar için cep telefonu üzerinden tedaviye yardım sağlayan tele tıp projesi Türkiye’de ugulanacak!

Bu proje içerisinde var olan bir yeniliğin de, allerjik nezle(rinit) ve astım hastaları için özel olarak geliştirilmiş bir telefon ve/veya bilgisayar uygulamasının olduğunu söyleyen Gemicioğlu, “Allerji Günlüğü (ALLERGY DIARY), halen 23 ülkede 12.000 kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulama Google Play veya AppStore’dan Allergy Diary by MACVIA ARIA başlığı ile ücretsiz indirebilmektedir. Ülkemiz için özel olarak Türkçeleştirilmiştir. İlk bilgileri girdikten sonra her gün sadece bir dakikayı alan, tek bir parmakla uygulanan, çok kolay bir uygulamadır. Dünyada bu uygulamayı başlatan ülkelerde, hastalığın kontrolüne, hekim-hasta işbirliğine çok önemli katkıları görülmektedir.” diye belirtti.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla