Türkiye’nin ilk aşı klinik araştırma merkezi açıldı

24 Eylül 2010   |    1 Mart 2013    |   Kategori: Sektör Print

GSK aşı alanında bir ilke imza attı

ANKARA- Dünyanın önde gelen araştırmacı ilaç ve aşı firmalarından GlaxoSmithKline (GSK) Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. ile işbirliği yaparak Türkiye’de ilk aşı  klinik araştırma merkezini faaliyete geçirdi. GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi, aşıda uluslararası klinik araştırma çalışmalarına Türkiye’den katılım olmasını sağlarken, ulusal araştırmaların da hayata geçmesine yardımcı olacak. Merkez, aşı Ar-Ge’sinde Türkiye’deki bilgi birikiminin artmasına katkıda bulunacak.

 

Türkiye’nin, aşı alanındaki bilim insanlarının önderliğinde ve Hacettepe Teknokent A.Ş. işbirliği ile Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te faaliyete geçen GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi, yenilikçi aşı Ar-Ge’si alanında Türkiye’de bilgi birikiminin artmasına ve altyapının güçlenmesine ciddi katkılarda bulunacak. Merkez, aşı alanında uluslararası klinik araştırma çalışmalarına Türkiye’den katılım olmasını sağlarken, ulusal araştırmaların da hayata geçmesine yardımcı olacak.

 

Türkiye’nin aşı Ar-Ge’sine güçlü destek
Merkezin Türkiye sağlık sektörüne çok yönlü katkıları olacağı belirtiliyor. Buna göre merkezde öncelikle, yeni geliştirilen aşıların etkinlik ve güvenilirlik verilerinin oluşturulması için ulusal klinik araştırmalar gerçekleşecek. Uluslararası klinik araştırmalara da Türkiye’den katılım olması sağlanacak. Türk ve yabancı bilim insanları arasında işbirliği ve ortak çalışma platformları güçlenecek. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin önderliği ve işbirliği ile, bilim insanlarının klinik araştırma projelerinin hayata geçirilmesine destek verilecek. Merkezin bir başka katkısı da enfeksiyon hastalıkları ve kullanılan aşıların uygulama sonuçları hakkında Türkiye’de ihtiyaç duyulan sağlıklı verilerin ortaya çıkması olacak. Bu şekilde, aşıyla önlenebilen hastalıkların Türkiye’ye faturası daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

 

Güçlü bir Ar-Ge altyapısı oluşacak
Açılan merkez sayesinde Türkiye’de enfeksiyon hastalıkları alanındaki araştırmalarda önemli bir gelişme olacağını söyleyen GSK Türkiye Genel Müdürü Yiğit Gürçay, “Merkezimiz, Türkiye’de enfeksiyon hastalıkları ve aşı alanında gerekli bilimsel verilerin oluşmasına katkıda bulunacaktır. Bilimsel altyapı ve metodoloji gelişirken, klinik araştırmalar için nitelikli uzmanların sayısı çoğalacaktır. Ortaya çıkacak bu güçlü altyapı sayesinde ülkemizde daha fazla ilaç Ar-Ge yatırımı gerçekleşecektir. Araştırmaların yapıldığı kurumlara mali destek sağlanırken, sektörümüzde istihdam da artacaktır. Araştırmacı ilaç ve biyoteknoloji firmaları dünyada her yıl 100 milyar doların üstünde Ar-Ge yatırımı yapmaktadır. Türkiye’de ise ilaç Ar-Ge’sine yapılan yatırım, çoğu özel sektör tarafından olmak üzere, 46 milyon dolar düzeyinde kalmaktadır. Bu rakam ülkemizin potansiyeliyle bağdaşmamaktadır. Yeni Merkezimiz, Türkiye’nin Ar-Ge alanındaki gerçek potansiyelinin hayata geçmesine katkıda bulunacaktır. GSK olarak bir ilke imza atarak, aşı Ar-Ge’si alanında ülkemize bu katkıyı yapabildiğimiz için büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

 

Merkez, aşı alanındaki çalışmalar için dönüm noktası olacak
GSK ile yapılan işbirliği sonucunda hayata geçirilen merkezin her açıdan çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Hacettepe Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ise şu değerlendirmelerde bulundu:  “GSK ile yaptığımız işbirliği sonucunda hayata geçirdiğimiz bu Merkez’in, ülkemizde aşı alanında bilimsel verilerin üretilmesinde bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. (bence bu cümleyi silelim, tekrar olmuş) Önümüzdeki dönemde bu alanda yeni yatırım ve girişimlerin gerçekleşmesi sürpriz olmayacaktır. Üniversite ve sanayi işbirliğine teknokentin katkıları ile bilimsel üretim daha hızlı hayata geçirilecektir. Böylelikle Türkiye’de bilimsel araştırmaya ayrılmış kısıtlı kaynakların Teknokent çatısı altında daha verimli kullanılarak ülkeye ve insanlığa katkı sağlayacak projelere dönüşmesi kaçınılmazdır.”

 

Yeni projeler için cesaret verici bir gelişme
Araştırma Merkezi sayesinde projenin de (hangi proje?) hayata geçirilmesinin mümkün olacağını dile getiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, “Yeni kurulan GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi ile birlikte artık bu projelerin hayata geçebilmesi için önemli bir destek ortaya çıkıyor. (yine tekrar var) Bilim dünyası olarak bu desteği iyi kullanmalıyız. Bu merkezin katkısı ile akademisyenlerin ürettiği bilimsel çalışmalar sanayii tarafından desteklenecek, daha kolay hayata geçirilebilecek ve insanlığın hizmetine daha hızla ulaşabilecek “bilimsel verilere” dönüşecektir” dedi.

 

GSK: Yenilikçi aşılarda dünyanın öncü firması
Aşı alanında dünyada en güçlü ürün portföyüne sahip olan ve en fazla Ar-Ge yatırımı yapan araştırmacı ilaç firmalarından biri olan GSK, dünya çapında her yıl 1,4 milyar doz aşı dağıtıyor. Firmanın tüm dünyada insanlığın hizmetine sunduğu 30’dan fazla aşı ürünü ve geliştirmekte olduğu 20 yeni aşı adayı bulunuyor. GSK, aralarında kızamık ve su çiçeğinin de bulunduğu toplam 11 aşının dünyadaki ilk üreticisidir. Firmanın global örgütlenmesinde, aşı alanında, 1.600’den fazlası bilim insanı olmak üzere 11.200’ün üzerinde çalışan görev yapıyor.

 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla