Türkiye Astım ve KOAH raporu: Sigara ve hava kirliliği önemli risk

Kategori: KOAH, Sağlık Gündemi, Solunum / Enfeksiyon Print

astım-koah-raporu60 ilde 2 bin yeni tanı alan Astım ve KOAH hastası üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde açıklandı. Astımın 40’lı yaşlarda kadınlarda, KOAH’ın ise 50 yaş üzeri erkeklerde sıklıkla görüldüğü açıklanan raporda, hastaların çocukluklarında tütün ürünlerine pasif maruziyete kalmış olma öyküleri dikkat çekici bulundu. Türkiye genelinde 100’den fazla merkezde, 120’nin üzerinde doktor tarafından yürütülen ve 2 bine yakın hastanın incelendiği rapor, astım hastalığının kadınlarda, KOAH hastalığının ise erkeklerde daha çok rastlandığını ortaya koyuyor.

Türkiye genelinde hastalıklara dikkat çekmek ve tütün ürünleri kullanan ya da pasif olarak etkilenen kişilerin hastalığa yakalanma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Raporun açıklandığı toplantıda astım ve KOAH hastalıklarının görülmesinde genetiğin yanı sıra çevresel etkenlerin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil: Türkiye’de Ankara’dan İzmir’e Adana’dan Trabzon’a kadar uzanan 11 bölgede büyük bir ekiple birlikte gerçekleştirdiğimiz araştırmada,  yeni tanılı astım hastalarının 30 ila 39 yaşları arasında, yeni tanılı KOAH hastalarının da sıklıkla 50-60 yaş arasında  daha sık saptanmasında çevresel etkenlerin önemli olduğuna dikkat çekti.

KOAH hastalığı nedir? Belirtileri, risk faktörleri ve tedavisi

Astım ve KOAH’ın ortak tetikleyicisi hava kirliliği

Yapılan çalışmalarda çıkan sonuçlar 50 ila 59 yaşları arasındaki erkeklerde daha sık görülen KOAH hastalığında tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının en önemli etkenlerden biri olduğunu ortaya koyuyor. İlerleyen yaşlarda astım hastalığının etkisinin azalmasına karşın KOAH hastalığının arttığı görülürken her iki hastalık da ortak belirtiler veriyor. Elde edilen veriler nefes darlığı ve öksürük belirtileriyle kendini hissettiren, astım ve KOAH hastalıklarını tetikleyen ortak etkenin hava kirliliği olduğunu gösteriyor.

Tütün ürünlerine pasif maruziyet ile Astım %57,  KOAH %65

Astım hastalarında sıklıkla üst solunum yolu hastalıkları, KOAH hastalarında da hipertansiyon daha sık eşlik ediyor. Özellikle çocuk yaşlardan itibaren pasif içici olanların hastalığa yakalanma oranları ise astımda yüzde 57, KOAH’ta yüzde 65 seviyesinde bulundu. Gerçek yaşam verileri açısından bir değerlendirme olan bu çalışmada önemli bir nokta da her iki hastalıkta da başlanan tedavinin ardından hastaların bir yıllık izlemlerinde kontrol vizitlerini aksattıkları saptandı. Hastalarımıza ilaçlarını aksatmamaları veya aşırı doz ilaç kullanmamaları adına doktor kontrolünde tedavilerini sürdürmelerini öneriyoruz.

Astım Hastalarının %33’ü, KOAH hastalarının %23’ü Obez

Türkiye’nin farklı illerinde 2 bine yakın astım ve KOAH hastası üzerinde yapılan araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de her iki hastalığı taşıyan kişilerdeki obezite oranı. Bu sonuca dikkat çeken Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil: “Hastalarımızın dörtde birinden fazlasında obezite görülmüş olması dikkat çekiciydi. Yeni tanı alan hastalarda saptanan bu obezitenin tedavi ile alakası olmadığını ve düzgün ilaçlarını kullanan hastalarda aksine kilo artışına rastlanmadığını belirtti.

Türkiye’de gizlenen hava kirliliği nedeniyle 29 bin kişi ölüyor!

Nefes Darlığı Şikayeti İlk Sırada

Astım ve KOAH teşhisi konulan kişilerin nefes darlığı şikâyetiyle başvurduğunu söyleyen Mısırlıgil: “Astım ve KOAH hastalarında nefes darlığı ilk sırada yer alırken, sonra öksürük şikâyeti sık görülen belirti olarak karşımıza çıkıyor. Bu yakınmaları olan hastalar, çocuk yaşlarda özellikle sigara dumanına maruz kalmışlarsa veya tütün ürünleri tüketiyorlarsa doktora giderek kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Erken teşhis edilen bu tür hastalıklarda erken ve düzenli tedavi uygulandığında hastalık tamamen ortadan kalkmasa da ilerlemesi önlenebilir ve yaşam kalitelerinde önemli bir artış olur ” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla