Yerli Tüberküloz ilacı üreten Koçak Farma’ya Üstün Hizmet Ödülü

18 Ocak 2019  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Yaklaşık yarım asırdır Türkiye’de yerli ve milli tüberküloz ilaçları üreten Koçak Farma’ya Tüberküloz Üstün Hizmet Ödülü verildi. Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak, 17-19 Ocak 2019 tarihinde Antalya’da yapılan XXIX. Ulusal Tüberküloz ve Göğüs Hastalıkları Kongresi’nde Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu tarafından “Tüberküloz Üstün Hizmet Ödülü” ile onurlandırıldı. Tüberküloz Üstün Hizmet Madalyası, Ender Koçak’a doğrudan Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan tarafından taktim edilirken beratı ise T.C. Sağlık Bakanlığı TİTCK İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcısı Dr. Ali Alkan tarafından takdim edilmiştir.

1971 yılında kurulan Koçak Farma, beşeri ilaç üretimi ile faaliyetine başladı. 1982 yılında birçok ilaç hammaddesini Türkiye’de ilk kez üretti. Kuruluşundan bugüne kadar geçen 48 yıllık süreçte, sektörde yenilikçi gelişmelere öncülük eden Yerli ve Milli bir firma olarak anıldı. Çerkezköy OSB’de 140 bin metrekare alana kurulu son teknoloji donanımlı Hammadde, İlaç ve Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisleri ile 500 milyon kutu/yıl üretim kapasitesine, sahip olan firmanın ayrıca İstanbul / Ayazağa’da 50 bin metrekare alanda kurulu Serum Üretim Tesisleri ise 80 milyon ünite/yıl üretim kapasitesine sahip.

Günümüzde Koçak Farma ürünleri 4 kıtada 40’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Koçak Farma, onkoloji, kadın hastalıkları ve doğum, kardiyoloji, üroloji, iç hastalıkları, endokrinoloji, diyabet, romatoloji, dermatoloji, psikiyatri, çocuk hastalıkları, ortopedi, cerrahi gibi alanlar başta olmak üzere tıbbın tüm dallarında ürettiği ilaçları ulusal ve uluslararası tıbbın hizmetine sunmaktadır.

Ülkemizde kullanılan her 2 kutu kanser ilacından 1’i Koçak Farma tarafından yerli olarak üretilmektedir. Türkiye’nin ilk yerli biyobenzer ilacı Enoksaparin Sodyum ve ilk biyobenzer İnsülini olan İnsülin Glarjin Koçak Farma tarafından üretilmiştir. Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Koçak Farma devam eden Ar-Ge projelerini başarı ile sürdürmektedir.

Koçak Farma CEO’su Hakan Koçak: Türk İlaç Sanayii Ar-Ge ile büyüyecek

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla