Türkiye ağız ve diş sağlığında sınıfta kaldı

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

Diş sağlığı ile kalp hastalıkları ve diyabet arasında sıkı bir ilişki var

 Türkiye’de insanların diş hekimine görünme ortalaması yılda 1 bile değilken Avrupa’da bu rakam yılda 5’e ulaşıyor. Araştırma raporları Türkiye’nin ağız ve diş sağlığı konusunda hala kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.  Tüm çaba ve gelişmelere rağmen Türkiye’nin ağız ve diş sağlığında Avrupa’nın çok gerisinde kaldığını söyleyen, Dentistanbul Genel Müdürü Dt. Gökhan Yüksel, “Rakamlar bu çarpıcı gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Türk Dişhekimleri Birliği verilerine göre kişi başı yıllık diş muayenesi oranı Türkiye’de yalnızca 0.9 iken AB ülkeleri ortalamasında bu rakam yılda beş olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de insanların çok önemli bir kısmının dolgu ve kanal tedavisini gibi önemli sorunlarını bile yaptırmadığını gösteriyor. Türkiye’de ağız ve diş sağlığı konusunda çok kötü bir tablo bulunduğunu dile getiren Dt. Yüksel, şu bilgileri verdi: “Rakamsal olarak ifade edilmesi gerekirse, ihtiyaç duyulan dolgunun %2’si ve kanal tedavisinin ise %6’sı gerçekleşiyor. Ayrıca 35-40 yaş arası her 100 kişiden 89’unun en az bir dişi eksik.”

Yapılması gereken çok iş var
Türkiye’de kişi başına düşen yıllık diş macunu tüketiminin son beş yıl içinde artmasına rağmen, 105 gram ile halen gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğunu söyleyen Dt. Yüksel, “Bu rakam 2002 yılında 65 gram civarındaydı. Nüfus artış oranı 2005-2009 yılları arasında 7,83 iken diş hekimliği fakültelerindeki öğrenci sayısı artış oranının aynı dönemde 72,88 olması önümüzdeki yıllar için umut vericidir. Kişi başına düşen yıllık diş fırçası kullanımının birin altında olması da kat edilmesi gereken epey bir yol olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Ağız sağlığı beden sağlığı için önemli bir gösterge
Ağız ve diş sağlığının öneminin yeterince anlaşılmadığını ve bu korumadaki bilincin yetersiz olduğunu dile getiren Dt. Yüksel, “Maalesef ağız ve diş bakımı genel sağlığın önemli bir parçası olarak görülmüyor ve ikinci planda tutuluyor. Ancak ağız ve diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar kalp ve damar hastalıkları ve diyabet ile diş eti hastalıkları arasındaki ilişkiyi aşikâr kıldı” dedi.

Yakın zaman önce Tayvanlı bilim adamları tarafından 100 bin kişi üzerinde yapılan ve geniş yankı bulan araştırmanın sonuçlarını da değerlendiren Dt. Yüksel,  sözlerini şöyle noktaladı: “Bu konuyu bir kez daha gündeme getirmiş oldu. Bu araştırma sonucunda dişlerin düzenli olarak temizletilmesinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceği gösterilmiştir. Araştırmaya göre yılda en az 2 kez diş hekimine giderek dişlerini ve diş taşlarını temizletenlerin kalp krizi geçirme riskinin, hiç diş hekimine gitmeyen ya da iki yılda bir kez gidenlerden %24, beyin kanaması geçirme riski olanlardan ise %13 daha az olduğu saptanmıştır. Bu ve benzeri araştırmaların artışıyla, ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığın bir bütün olarak görülmesi konusunda duyarlılığın artacağını umuyoruz.” dedi.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla