Agresif kolesterol tedavisi, kalp krizinde etkin mi?

Kategori: Kardiyoloji Print

ilaç hapOxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, kötü kolesterol düzeylerini düşürmek için statin içeren yoğun tedaviler, düzenli statin tedavisine kıyasla, kalp krizi ve inme riskini azaltıyor. Buna göre risk azalması, düzeyleri düşük olan hastalarda bile, kötü kolesterol düzeyindeki azalma ile doğru orantılı. Bu da, kalp krizi riski olan hastaların statin kullanarak kötü kolesterol düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor.

Oxford Üniversitesi (CTSU) ve Sidney Üniversitesi Klinik Çalışmalar Merkezi tarafından ortak yürütülen çalışmada 170 bin hastanın katıldığı 26 randomize çalışmanın analizi yapıldı. Araştırmacılar, agresif statin tedavisinin majör vasküler olaylarda %15 daha fazla azalma sağladığını ortaya koydu. Çalışmanın baş araştırmacısı Prof. Dr. Colin Baigent, kötü kolesterol düzeylerini daha fazla düşürmek için agresif statin tedavisi kullanarak kalp krizi ve inme insidansının azaltılabileceğini belirtti. Dr. Baigent, bu tedavinin özellikle daha önce kalp krizi veya inme geçirmiş ve halen risk altında olan hastalar için yararlı olduğunun altını çizdi.

Kalp krizi geçiren 12 bin kişinin katıldığı randomize bir diğer çalışmada ise, günde 20 mg. simvastatine kıyasla günde 80 mg. simvastatin tedavisi değerlendirildi. Bu çalışma ise Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jane Armitage tarafından yürütüldü. 6 ay süren çalışmada 80 mg. simvastatin verilen hastalarda kötü kolesterol düzeylerinde önemli düşüşler görüldü. Bu düşüş, majör vasküler olaylarda %6 ilave azalma sağladı. Bu sonuç tek başına istatistiksel açıdan anlamlı olmasa da, ilk çalışmanın sonuçlarını bütünüyle destekler nitelikteydi.

Kas güçsüzlüğü veya miyopati, statin kullanan hastalarda nadiren görülen bir yan etkidir. Çalışmada günde bir kere 20 mg. simvastatin verilen 2 hastada (%0.03) kas güçsüzlüğü görüldü, fakat 80 mg simvastatin verilen 6 bin hastanın 7’sinde ciddi kas hasarı kaydedildi. CTSU Klinik Şefi Dr. Louise Bowman, miyopatinin statin tedavisinin nadiren görülen bir yan etkisi olduğunu ve 20-40 mg simvastatin ile 10 bin hastanın 1’inde görüldüğünü belirtti. Dr. Bowman, mevcut NICE kılavuzlarında statin kullanımına ilişkin bilgilerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Armitage ise, bu iki çalışmanın sonucunun birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ve agresif statin tedavisi ile kötü kolesterol düzeylerinin daha etkili ve güvenli bir şekilde düşürülebileceğini belirtti. Dr. Armitage, bu yaklaşımla kalp hastalığı riskinin de daha fazla azaltılabileceğini açıkladı.

KAYNAK: University of Oxford (2010, November 11). More intensive cholesterol treatment reduces heart risk further, study suggests.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla