Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye Liderlik Takımında Üst Düzey Atamalar

13 Aralık 2023   |    14 Aralık 2023    |   Kategori: Sektör Print

Nadir hastalıklar alanında 2010 yılından beri Türkiye’de hizmet veren global biyoteknoloji şirketi Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye yeni organizasyon yapısıyla liderlik takımında üst düzey atamalar gerçekleştirdi. Liderlik takımından Belma Bozkurt satış ve pazarlama departmanında Hematoloji & Nefroloji İş Birimi Direktörü, Dr. Duygu Ölmez pazar erişim departmanında Türkiye Pazar Erişim Direktörü, Emre Aktolga satış ve pazarlama departmanında Nöroloji İş Birimi Direktörü, Dr. Oğuz Yılmazer ise medikal departmanda Kıdemli Medikal Direktörü olarak göreve başladı.

Belma Bozkurt kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünü ve Yeditepe Üniversitesi’nde burslu olarak MBA eğitimini tamamladıktan sonra profesyonel kariyerine Abdi İbrahim İlaç’ta Management Trainee olarak başladı, ardından Novo Nordisk İlaç firmasında Ürün Müdürlüğü ve Bölgesel Ürün Müdürlüğü, Merck İlaç firmasında Pazarlama Müdürlüğü yaparak MS ve endokrin alanında lansman süreçlerine liderlik etti. Abdi İbrahim İlaç Romatoloji İş Birim yöneticiliğini takiben Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye’ye Hematoloji & Nefroloji İş Birim Direktörü olarak göreve başladı. İlaç sektöründe 17 yıldır satış ve pazarlama yönetimi alanında çalıştı.

On farklı terapötik alanda kazandığı satış, pazarlama tecrübesi ile lansman, CSO, lisansör ilişkileri, orijinal, jenerik moleküller ve biyoteknoloji alanlarında tecrübe kazandı. Görevlerini başarıyla yürütmesinin ardından Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye’ye Hematoloji & Nefroloji İş Birimi Direktörü olarak atandı.

Dr. Duygu Ölmez kimdir?

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra sağlık sektöründe ilk deneyimine Gazi Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nde asistan doktor olarak başladı. Çocuk Cerrahisi asistanlığı da dahil olmak üzere yaklaşık 3 senelik hekimlik tecrübesinin ardından kariyerine ilaç sektörü ile devam etme kararı alan Dr. Duygu Ölmez, kurumsal kariyerine UCB Pharma’da MSL olarak başladı. 2016 yılında, Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye ailesine Medikal Danışman olarak katıldı. Bu süreçte Hacettepe Üniversitesi Farmakoekonomi bölümü yüksek lisansını ve The London School of Economics and Political Science (LSE) Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı.

Daha sonra toplamda 12 yıllık sağlık sektörü tecrübesiyle, Alexion’da farklı tedavi alanlarında Medikal Danışman, Kıdemli Ruhsatlandırma Müdürü ve Stratejik Proje Lideri gibi görevleri başarıyla yürütmesinin ardından Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye Pazar Erişim Direktörü olarak atandı.

Emre Aktolga kimdir?

Uludağ Üniversitesi Finans Bölümü’nü ve Marmara Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra profesyonel kariyerine Roche Türkiye’de başladı. 7 yıllık satış deneyimi sonrasında, Takeda İlaç Firması’nın Onkoloji Bölümü’nde pazarlama alanında çalışmaya devam etti. 2012 yılında Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye‘de, satış alanında göreve başladıktan 2 sene sonra, kariyerini Bölge Satış Müdürlüğü, Türkiye Satış Müdürlüğü ve Satış Direktörlüğü pozisyonlarında başarıyla sürdürdü. 18 yıllık kariyerinde, sekiz farklı terapötik alanda, orijinal ve biyoteknoloji ürünlerinde tecrübe kazanan Emre Aktolga Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye’ye Nöroloji İş Birimi Direktörü olarak atandı.

Dr. Oğuz Yılmazer kimdir?

Gülhane Askerî Tıp Akademisi (GATA) mezuniyetinin ardından 7 sene hekimlik yaptıktan sonra 2009 yılında Novartis Onkoloji’de MSL olarak sektöre giriş yapmasının ardından, Boehringer Ingelheim firmasında Medikal Müdür olarak görev aldı. İlaç sektöründe Bölgesel Medikal Yönetici ve Medikal Müdür unvanlarıyla sektör tecrübesi kazandıktan sonra, 2011 yılında ise AstraZeneca Türkiye’de Medikal Yönetici olarak çalışmaya başladı. 12 yıllık kariyeri boyunca kardiyovasküler, metabolizma, solunum ve onkoloji tedavi alanlarında yine medikal departman içerisinde Grup Medikal Müdürü, MEA Bölgesi Kardiyovasküler Medikal Lideri, Ülke Medikal Direktörü ve Uluslararası Pazarlar (International) Onkoloji Medikal Direktörü dahil olmak üzere farklı sorumluklar üstlendi.

Eylül ayında ise Alexion AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye Kıdemli Medikal Direktörü olarak atandı. Yeni görevlendirmenin yanı sıra, Alexion International Medikal Liderlik Ekibi’nin bir üyesi olarak yer alıyor.

Yeni organizasyon yapısı ve yapılan atamalar hakkında konuşan Alexion, AstraZeneca Nadir Hastalıklar Türkiye Genel Müdürü Derya Köker, şunları söyledi: ”Hastaları önceliğine alan global biyoteknoloji şirketi olarak, nadir hastalıklardan etkilenen insanlara hayat kurtarıcı tedaviler sunmaya yönelik liderliğimizi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Bilimsel ilerlemeler kaydetme ve hastalar için anlamlı bir etki yaratma yeteneğimiz ile hizmet verdiğimiz hastaları dinleyip anlamamız ve onlara karşılık vermemiz arasında çok yakın bir bağ var.

Etik değerlerimize uygun olarak, yüksek niteliklere sahip ekibimizle birlikte yenilikçi ilaçların yanı sıra, nadir ve yıkıcı hastalıklardan etkilenen insanlara ve ailelerine, onların hayatlarını dönüştürmeye yardımcı olacak destekleyici teknolojiler ve sağlık hizmetleri sunuyoruz. Türkiye’de, yetenekli ve profesyonel arkadaşlarımızdan oluşan 53 ekip üyemiz var. Toplumsal cinsiyet eşitliğine, çeşitliliğe ve kapsayıcılığa büyük önem veriyoruz. 2023 yılında yüzde 40 oranında yeni istihdam yaratarak, ekibimizi büyüttük. Liderlik takımı yeni organizasyon yapımızın şirketimize ve sektörümüze katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Yeni görevlerinde atanan arkadaşlarıma da başarılar diliyorum” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla