Anestezi skandalı! Tam uyuşturulmayan hasta tüm ameliyatı acı içinde hissetti

Kategori: Sağlık Gündemi Print

anesteziAvustralya’da yaşayan korkunç olayda ameliyat edilen bir hasta anestezi uzmanının dalgınlığı sonucu tam olarak uyuşturulmadı ve tüm ameliyatı şiddetli açılar içinde hissetti. 34 yaşındaki hasta baygın gibi göründüğü ve ses çıkaramadığı için bütün ameliyat boyunca yapılan tüm operasyonlara acı içinde katlanmak zorunda kaldı. Bademcik operasyonu geçiren erkek hasta ameliyat sırasında ani kıpırdanma, seyirme gibi tepkiler verince ve kan basıncı yükselince doktorlar bir şeyin ters gittiğinden şüphelendi.

ANESTEZİYİ SAĞLAYAN ALETİ DOĞRU AYARLAYAMADI

Ameliyat bitince tüm operasyon sırasında uyanık olduğunu söyleyen hasta hiçbir şekilde hareket edemediğini belirtti. Anestezi uzmanı Dr. Biing-Lin Yin anesteziyi sağlayan aletin ayarlarını doğru yapamadığı için yaşanan duruma şöyle bir açıklamada bulundu “Hasta bu hata yüzünden sadece fiziksel rahatsızlık ve acı değil ayrıca duygusal ve psikolojik olarak da acı çekmiştir.” Aynı anda birçok işi yaptığını itiraf eden Dr. Yin, hastanın notlarını aldığını ve bir kere de cep telefonunu kontrol ettiğini söyledi.

Dr. Yin bu hatası yüzünden suçlu bulunurken, anestezi güvenliği dersi alma cezası verdi. Dr. Yin’in 2011 yılında da bir hastaya sezaryen sırasında yanlış kan verdiği ortaya çıktı.

Anestezi uzmanlarının yüzde 90’ı dava edilmekten endişe duyuyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla