Bahar çocuğunuz için alerji mevsimi olmasın

Kategori: Allerji / Astım Print

bahar-alerjisiRüzgarlı havalarda polen tehlikesi artar. İlkbaharın gelmesi, havaların ısınması ile birlikte çocuklarımızla birlikte dışarıda geçireceğimiz zaman da artacaktır. Baharda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılır ve alerjik reaksiyonlarda artışa neden olur. Bu etki rüzgarlı havalarda daha belirgindir. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik kökenli iltihabıdır. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Alerjik rinitin iki tipi vardır. Bunlar;

Mevsimsel alerjik rinit (Saman nezlesi) nedir?

Belirli mevsimlerde ve en sık polen alerjisine bağlı ortaya çıkan alerjik rinit tipine denir. Polen kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır. Baharın erken döneminde şikayetlere yol açan ağaç polenleri iken; ilkbahar sonu yaz başı çimen, yaz ortası ve sonbaharda ot polenleri  şikayetlere sebep olur. Ne yazık ki küresel ısınma ile birlikte bu sürelerin  uzadığı  görülmüştür.

Perennial alerjik rinit ( Yıl boyu devam eden) nedir?

Şikayetler yıl boyu sürer en önemli allerjen ev tozu akarlarıdır.

Çocuğunuz elini sık sık burnuna götürüyorsa alerjik riniti olabilir

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz sulanması, kızarması gözaltlarında morarma  görülür. Çocuklarda alerjik nezle belirtileri olarak; burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu durumda kendini gece huzursuz uyuma, ağızdan nefes alma ve horlama şeklinde gösterebilir. Alerjik rinitli çocuklarda sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak enfeksiyonu, bir kısmında alerjik göz nezlesi gibi bulguları da görülebilir. Çocuklar sık sık ellerini burunlarına sürterek kaşıma hareketi yaparlar buna “alerjik selam” denir. Çok ağır bir hastalık olmamasına rağmen bu şikayetler çocukları son derece rahatsız edebilir.

Anne ve babasında alerjik hastalık olan çocuklar daha çok etkileniyor

Alerjik rinit genellikle alerji eğilimi  olan, atopik dediğimiz bireylerde bulunur. Bu bireylerde  egzama ve astım gibi  alerjik hastalıkların görülme sıklığı alerjik olmayanlara göre daha fazladır. Alerjik rinit ve diğer alerjik hastalıklar, ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan bireylerde daha sık  görülür. Anne ve babanın eğer alerjik bir hastalığı varsa çocuklarında da olma ihtimali yüksektir. Alerjik rinit ayrıca astım alevlenmelerini de tetikleyebilir.

Çocuğunuzu alerjenlerden koruyun

Alerjik nezlede tedavisinde esas, tüm alerjilerde olduğu gibi alerjinin saptandığı maddeden uzak durulmasıdır. Bu alerjeni saptamak için testler gerekebilir. Bu mümkün değil veya önlemlerle kontrol altına alınamıyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Alerji şurupları ve burun spreyleri kullanılabilir.

Alerjik riniti olan çocuklar için anne ve babalara öneriler;

  • Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.
  • Polen yoğunluğunun olduğu saatlerde, özellikle sabah saatlerinde çocuğunuzu dışarı çıkarmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekliyse de koruyucu maske takın. Dışarıda oyunlar oynamak, parkta vakit geçirmek gibi eylemlerden kaçının.
  • Evin içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri sık değiştirin. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
  • Eve girince çocuğunuzun banyo yapmasına özen gösterin veya kıyafetlerini çıkarın.
  • Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın.
  • Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.
  • Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Alerji nedir, kimlerde görülür? Belirtileri, testi ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla