Boy kısalığının önemli bir nedeni de erken ergenlik olabilir!

Yazan Özel Ankara Endomer Endokrinoloji Merkezi
Kategori: Çocuk Sağlığı, Üye Yazıları Print

Boy kısalığının nedenleri arasında genetik yapı,yapısal boy kısalığı ve patolojik boy kısalığı sayılabilir. Patolojik boy kısalıklarının en önemlileri ise büyüme hormonu eksikliği, tiroid bezinin az çalışması ve erken başlayan ergenliktir. Erken Ergenlik (Puberte Prekoz) kızlarda 8 yaşından, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının ortaya çıkması şeklinde tarif edilebilir. Ergenliğe girmek, daha önce kanda çok az miktarda olan kızlarda östrojen ve erkeklerde testosteron hormonlarının artmaya başlaması ile birlikte, vücutta daha önce gözlenmeyen bazı belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Kızlarda meme tomurcuklanmasının başlaması yani göğüslerin yaklaşık ceviz büyüklüğüne gelmesi ile ergenlik başlarken erkeklerde ise yumurtalık yani testis boyutlarının yaklaşık 2,5 cm’in üzerine çıkması ile ergenlik başlamış demektir. Kızlarda normalde ergenlik 10-11 ,erkeklerde ise 11-12 yaşlarında başlar. Erkeklerde ergenliğin 13,5 yaşına kadar başlamaması,kızlarda ise ergenlik belirtilerinin 14 yaşa kadar görülmemesi de normal değildir.Nedenlerinin araştırılması gerekir.

Çocuğum neden kısa? Büyüme intrauterin dönemde yani daha anne karnında başlar. Çocuğunuzun akranlarına göre boyunun kısa olduğunu düşünüyorsanız çok geç kalmadan mutlaka çocuk endokrinoloji hekimine başvurmalısınız.

Erken ergenliğin en önemli bulgularından biri çocuğun akranlarına göre daha uzun boylu olmasıdır. Doğal olarak bu ebeveynleri sevindiren bir durum olup çocuklarının uzun boylu olmasından endişe etmezler ve doktora götürme ihtiyacı hissetmezler.

Çocuklarda büyüme geriliği nasıl anlaşılır? Bay kısalığının çözümü nedir?

Halbuki, o dönemlerde uzun boylu görünen çocuğun kemik hatları hızlı büyüyüp erken kapanacağı için erişkin nihai boyu kısa kalacaktır. Boy kısalığını önlemek için bu çocuklar hemen çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli, gerekli tetkikler yapılmalı ve uygun görüldüğü takdirde ergenliğin bir süre ilerlemesini durdurmak için ilaç tedavisi başlanmalıdır. Böylece hem çocuğun ileride kısa boylu kalması önlenecek hem de ufak yaşlarda ergenliği yaşamanın getireceği psikososyal örselenme engelmiş olacaktır.
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla