Çocuklar ağladığı için fıtık olmaz, fıtık olduğu için ağlar!

Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı Print

Salih SOMUNCU3Kasık fıtıklarının özellikle yenidoğan döneminde çok sık görüldüğünü, bu nedenle ailelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Salih Somuncu, şu bilgileri verdi: “Bebek anne karnındayken çocuğun testisi kendi karnındadır. Doğumuna yaklaşan dönemde 7. aydan itibaren kanala, oradan da torbaya iner. Bu inişe karın zarı da eşlik eder. İniş tamamlandıktan sonra torbaya inen kanal kapanır. Kapanan o zar tabakasının yanından arkasından, sperm kanalı, testisin atardamarı, toplardamarı ve sinir yapıları geçer. Eğer bu zar tabakası yetersiz kapanırsa karın içi organlar kanala doğru ilerler.

Çocuklarda görülen bu kasık fıtığına indirekt kasık fıtığı adı verilir. Özellikle prematüre, düşük doğum ağırlıklı, ailesinde fıtık problemi, bağ doku hastalığı olanlarda ve inmemiş testis problemi yaşayan çocuklarda daha sık görülür. Doğumsal bir hastalıktır ve eninde sonunda ortaya çıkar. En temel belirti kasıkta görülen şişliktir. Bu şişlik kabızlık, ağlama gibi karın içi basıncını artıran durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle aileler çocuklarının ağlama nedeniyle fıtık olduğuna dair yanlış bir kanıya kapılabilirler. Aksine çocuklar ağladıkları için fıtık olmazlar; fıtık oldukları için ağlarlar.”

Fıtık nedir? Nedenleri belirtileri ve yeni tedavi seçenekleri…

Kasık fıtıklarını nasıl ayırt edebiliriz

Erkeklerde kasık fıtıklarının dışında inmemiş testis, hidrosel ve kordon kisti de görülebilir. Eğer karın zarı tabakası, kanalın üstünde ve altında kapanır; ortası açık kalırsa kordon kisti adı verilen hastalık ortaya çıkar. Tedavisi kasık fıtıklarının tedavisi gibidir. Tanı konulduktan sonra bir süre beklenir; gerilemezse cerrahi müdahale yapılır.

Halk arasında su fıtığı olarak bilinen ve en çok yenidoğanlarda ilk 6 ayda görülen hidroselde ise; zar tabakası kanal boyunca kapalıdır. Ama torbada testisin etrafı açıktır ve içi sıvı dolar. Genelde 1 yaşına kadar kontrol altında tutularak beklenir; çocuk 1 yaşını geçtikten sonra düzelmezse ameliyat edilir.

Kasık fıtıklarına acil cerrahi müdahale gerekebilir

Fıtık acele cerrahi gerektiren bir problemdir. Kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Ameliyat; doktorun, hastanın ve ailenin hazır olduğu en kısa zamanda yapılmalıdır. Eğer ameliyat edilmez ise kısa vadede en korkulan komplikasyon fıtığın boğulmasıdır. Boğulan bu organlar fıtık kesesinin içerisine ilerleyen bağırsak ve karın içi organlar olabileceği gibi; kızlarda çoğu zaman yumurtalık da olabilir. Bu nedenle erken müdahale çok önemlidir.

Çocuklarda kasık fıtığı nedenleri ve tedavisi

Erkek çocuklarda uzun vadede fıtık, testis ve damarlarına zarar vererek hücresel anlamda bozulmalara neden olur. Bu yüzden tanı konulduktan sonra en kısa sürede ameliyat gerekir. Genel anestezi altında yapılan operasyonun ardından hasta aynı gün taburcu edilir; ertesi gün ve 1 hafta sonra kontrole çağırılır.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler…

•    Ameliyat bölgesi herhangi bir travmaya maruz kalmamalıdır.
•    Fıtık torbaya kadar inmişse torba şişebilir, kızarabilir, hafif morarabilir. Bu ameliyatın normal sürecidir. Endişelenmeyin.

Bu belirtiler varsa hemen hekime başvurun!

•    Ameliyat sonrası o bölgede anormal şişlik kızarıklık olursa,
•    Çocukta karın şişliği görülürse,
•    Büyük abdest yapamama gibi barsak sendromları ortaya çıkarsa hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

İştahsız çocuklar için pratik tavsiyeler

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla