Çocuklarda omurga eğriliğine yakın takip şart

Kategori: Çocuk Sağlığı Print

oguz-akan-karaeminogluDoç Dr. Oğuz Karaeminoğulları, Omurga eğriliklerinde ailesel bir yatkınlık vardır ve kızları erkeklere göre daha fazla etkiler. En sık çocukluk çağının ortasında veya geç döneminde hızlı büyüme atağı sırasında gelişir. İleri derecede skolyoz kalbe, akciğere ve diğer iç organlara baskı yapabilmektedir. Solunumsal ve kardiyovasküler fonksiyonlar açısından erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

Skolyozlu çocuklarda tedavi seçimini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında çocuğun yaşı, eğriliğin derecesi, omurganın gelişimi ve hastanın ve ailenin tercihleri ilk başı çekmektedir.

Çocuklarda skolyozun tedavisinde değişik yöntemler vardır. Bunlar gözlem, egzersiz, korse tedavisi ve cerrahidir. Uygun tedavi skolyozun derecesine veya ciddiyetine göre belirlenir. Belli periyotlarla yapılan muayene ve röntgen tetkikleri skolyozun ilerleyip ilerlemediğini gösterir. Belli bir dereceden daha küçük olan eğrilikler egzersizle veya korse ile tedavi edilebilir. Hızla ilerleme gösteren veya belli bir derecenin üzerindeki eğrilikler için cerrahi tedavi gerekebilir. Eğriliğin derecesi azsa ve çocuğun büyümesi tamamlanmışsa gözlem ve takipten başka bir tedaviye gerek yoktur. Eğrilik ilerliyor ve çocuk hızla büyüyorsa; egzersiz veya korse tedavisi ya da cerrahi tedavi planlanabilir.

Adams öne eğilme testi, omurga eğriliğini ortaya çıkarıyor.
Adams öne eğilme testi kaburgalardaki çıkıntıların veya omurgadaki değişikliklerin değerlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu testte hasta havuza atlar şekilde ayakta durur pozisyondan bel hizasında öne doğru eğilir. Skolyoz düşündürtecek bulgusu olanlar mutlaka ortopedi muayenesi olmalıdır.

Skolyozun en sık karşılaşılan belirtileri :

  • Eşit olmayan (asimetrik) omuzlar
  • Eşit olmayan (asimetrik) kalçalar
  • Asimetrik göğüsler (kızlarda) ve meme başları (erkeklerde)
  • Omuzlarda sivrileşme veya kanat şekli
  • Bir tarafa eğilme
  • Omurganın bir tarafında, sırtta yumru veya tümsek şeklinde kabarıklık.Özellikle hasta öne doğru eğildiğinde daha belirgin hale gelir.

En sık görülen romatizmal hastalık: Eklem kireçlenmesi

Günümüzde eklem kireçlemesinin sebep olduğu bozuklukları düzelten bir tedavi mevcut değildir ancak bu hastalığın tedavisi olmadığı manasına gelmez. Uygulanan tedavilerle hastaların yakınmaları rahatlatılabilir,hastalığın ilerlemesi ve koplikasyonlar önlenebilir.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla