Çocuklarda parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıkları nasıl tedavi edilmeli?

Kategori: Çocuk Sağlığı Print

çocuklarda-parmak-emme-tırnak-yemeÇocuklarda diş ve çeneyi bozan alışkanlıkları nasıl tedavi edilmeli? Çocuklarda sık görülen yalancı emzik, solunum şekli, diş gıcırdatma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar zamanında terk edilmezse ciddi ortodontik sorunlara neden oluyor. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, çocukların bu alışkanlıklarının bıraktırılmasında anne, baba, ortodontist ve pedodontistin birlikte çalışması ve uygun psikolojik yaklaşımı göstermeleri gerektiğini söyledi.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, çocuklara zarar veren alışkanlıkların bıraktırılmasında Ortodontist ve pedodontistin birlikte çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Çocuk tedavilerinde psikolojik yaklaşımın önemine değinen Yalçın, “Çocuğa uygun dilde ve sabırla yaklaşıldığında çocuğun güveni kazanılır. Tedaviler, telkinler ancak bu şekilde başarılı olur. Anna, baba, ortodontist ve pedodontist el ele vererek çocuğa zarar veren alışkanlığı bırakmasına yardımcı olmalılar” dedi.

Çocuklarda parmak emme ve yalancı emzik 4 yaşından önce bırakılmalı

Hemen hemen her bebeğin ihtiyaç duyduğu yalancı emzik ya da parmak emme alışkanlığının terk edilmediği takdirde dişlerin dizilimini bozacağını belirten Yalçın, “Parmak emme alışkanlığı, yalancı emzik kullanmayan bebeklerde ya da yalancı emzikten vazgeçirilen çocuklarda kendiliğinden ortaya çıkabiliyor. Doğası gereği parmak emme alışkanlığı daha zor terk ediliyor. Eğer 4 yaşından sonra telkinlere rağmen bu alışkanlıklar ailenin gayretiyle bıraktırılamıyorsa mutlaka diş doktoru hatta bir ortodontiste başvurulması gerekecektir” şeklinde konuştu. Yalçın, ağıza uygun olarak hazırlanan ve emmeyi engelleyen çeşitli aygıtlar ve değişik telkin ve uygulamalar ile çocuğun doktor desteği ile bu alışkanlığı bırakmasının sağlanabileceğini belirtti.

Çocuklarda ağızdan nefes almak yüz şeklini bozuyor

Yalçın, çocukların çene yapısını dolayısıyla yüz şeklini kalıcı olarak etkileyecek bir diğer önemli sorunun da ağızdan nefes almak olduğunu anlattı. Yalçın belirtileri şöyle sıraladı: “Çocuğun burun yollarındaki tıkanıklık en önemli problemlerden biridir. Burun solunumu tam anlamıyla gerçekleşmediğinde çocuk sürekli ağızdan nefes alır. Bu durum uzun süre devam ettiğinde kalıcı etkiler oluşur. Çocuğunuzda ağız solunumu sorunu olup olmadığını daha çok istirahat ederken, televizyon seyrederken ya da ders çalışırken anlayabilirsiniz. Bu çocuklarda gece horlaması görülür. Yastıkta tükürük olur.” Ağız solunumunun neticesinde üst çenede darlık ve çapraşıklık meydana geleceğini aktaran Yalçın, bu olumsuzlukların çocuklarda yüz tipini değiştirebileceğini aktardı. Yalçın şöylşe devam etti: “Bu çocuklarda daha uzun bir yüz tipi oluşur. Göz altları düzleşir. Aileler, böyle bir durumda en yakın ortodontiste müracaat etmelidir.”

Çocuklarda tırnak yeme dişleri bozar

Yalçın, “Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar hem ağız hijyenini olumsuz etkileyeceğinden hem de dişleri bozacabileceğinden en kısa surede bırakılması yararlı olacaktır” dedi.

3 yaşından itibaren diş doktoruyla tanışılmalı

3 yaşından itibaren çocukları diş doktoruyla tanıştırmak gerektiğini bu sayede sağlıklı bir ağız ve çeneye sahip olmanın ilk adımının atılmış olacağını belirtti. Yalçın, erken yaşta diş doktoruyla iletişime geçen bir çocuğun korkmadan diş koltuğuna oturduğunu ve ileride ortaya çıkabilecek pek çok soruna erken dönemde çözüm bulunduğunu anlattı. Yalçın, “Erken dönemde yapılan bu kontrollerde, koruyucu flor uygulamaları yapılarak çürük oluşma ihtimali azalacak ve varsa ortodontik problemler erken tespit edilebilecektir. Çocuklarda sık görülen parmak emme, yalancı emzik, solunum şekli, diş gıcırdatma ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar zamanında terk edilmezse ciddi çene ve diş sağlığı sorunlarına neden olmaktadır” dedi.

Dentram Diş Klinikleri Kurucuları’ndan Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla