Kadınlarda depresyon ve inme riski arasında sıkı ilişki var!

18 Kasım 2011   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Depresyon, Güncel / Literatür, Psikiyatri / Nöroloji Print

kadin-adet-agri-huzun-depresyon-mutsuzAntidepresan kullanan kadınlarda inme riski %39 daha fazla!  Journal of the American Heart Association’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, depresyonlu kadınların inme riski daha yüksek. Çalışma kapsamında 6 yıl boyunca takip edilen hastaları değerlendiren araştırmacılar, depresyon öyküsü olan hastaların total inme riskinin, diğer inme risk faktörleri göz önünde bulundurulsa bile, %29 daha fazla olduğunu belirledi.

Çalışmanın verilerine göre, başta selektif serotonin gerialım inhibitörü olmak üzere, antidepresan kullanan kadınların inme riski ise %39 daha yüksek bulundu. Prozac, Zoloft ve Celexa bu ilaçlar arasındaydı. Çalışmanın araştırmacısı ve Boston Brigham and Women’s Hospital’da çalışan Doç. Dr. Kathryn Rexrode, antidepresanların depresyonun şiddetini gösterebileceğini ve inmenin direkt olarak bu ilaçlara bağlı olarak geliştiğini düşünmediğini belirtti. Dr. Rexrode, bu çalışmadan elde edilen sonuçların, inme riskini azaltmak için tedavinin bırakılması gerektiği şeklinde yorumlanamayacağını vurguladı.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Çalışmaya, 2000-2006 yılları arasında Hemşire Sağlığı Çalışması kapsamında takip edilen 80.754 kadın dahil edildi. İnme öyküsü bulunmayan kadınların yaşı 54-79 arasında değişiyordu. Akıl Sağlığı Sağlık İndeksi ile hastaların depresyon semptomları birkaç kere değerlendirildi. 1996 yılından başlayarak, her 2 yılda bir antidepresan kullanımı bildirildi. Çalışma kapsamında depresyon, depresyon öyküsünün mevcut olması veya bildirilmesi olarak tanımlandı. Başlangıçta kadınlar arasında bildirilen prevalans %22’ydi ve 6 yıllık takip süresinde 1033 inme olgusu kaydedildi.

Depresyon öyküsü olmayan kadınlara kıyasla, depresyonlu hastalar arasında bekar olan, sigara içen ve egzersiz yapmayan kadınların oranı daha fazlaydı. Bu kişiler, diğerlerine kıyasla daha gençti ve beden kitle indeksleri daha fazlaydı. Ayrıca yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve diyabet gibi eşlik eden hastalıklardan muzdaripti. Harvard Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Rexrode, depresyonun hastaları diyabet ve hipertansiyon gibi diğer tıbbi rahatsızlıkları yönetmesinden, ilaçlarını düzenli olarak kullanmasından veya egzersiz gibi sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesinden alıkoyduğunu ve tüm bu etmenlerin de inme riskini artırdığını açıkladı.

Depresyon ile artmış inme riski arasındaki ilişkinin altında yatan birçok etmen olabileceğini söyleyen çalışmanın baş araştırmacısı Hardvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı öğretim üyesi Dr. An Pan, inflamasyonun ve beyindeki diğer vasküler hastalıkların da inme riskini artırabileceğini belirtti ve ekledi: “Altta yatan mekanizmadan bağımsız olarak, depresyon hastalarının inme riski yüksek olabilir ve bu hastalarda depresyonun yanı sıra hipertansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi risk faktörleri de tedavi edilmeli ve sigarayı bırakma ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri teşvik edilmelidir.”

Depresyon belirtileri ve depresyondan kurtulmak için 10 altın öneri

Dr. Pan, ölçülmeyen ve bilinmeyen faktörler ile bu sonuçların elde edilebileceği ihtimalini tamamen göz ardı edemeyeceklerini, ancak altta yatan mekanizmalar kesin olarak bilinmese de, depresyonlu kadınlarda inme riskinin daha yüksek olup olmadığını araştırmak için bu hasta grubu üzerinde başka çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

KAYNAK: Depression and Incident Stroke in Women. An Pan, Olivia I. Okereke, Qi Sun, Giancarlo Logroscino, JoAnn E. Manson, Walter C. Willett, Alberto Ascherio, Frank B. Hu, and Kathryn M. Rexrode. Stroke, August 11 2011 DOI: 10.1161/ STROKEAHA.111.617043

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla