Depresyon, kalp hastalığına bağlı ölüm riskini 14 kat artırıyor!

21 Mart 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Depresyon, Kalp Hastalıkları, Psikiyatri / Nöroloji Print

Gençlerde depresyonun kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin  hipertansiyon, obezite ve diyabetten daha önemli bir risk faktörü olduğu saptandı. Archives of General Psychiatry’de yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, başta kadınlar olmak üzere, 40 yaşın altındaki bireylerde, depresyon kalp hastalığına bağlı ölüm riskini önemli ölçüde artırıyor. Çalışmada, depresyon öyküsü olanlarda iskemik kalp hastalığına bağlı ölüm riskinin 14 kat daha fazla olduğu ileri sürüldü.

Çalışmanın yazarlarından Emory’s Rollins Halk Sağlığı Fakültesi Epidemiyoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Dr. Viola Vaccarino, bunun depresyonun sağlıklı gençlerde kalp hastalığı için bir risk faktörü olduğunu gösteren ilk çalışma olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Depresyonun gençlerde kalp hastalığı açısından önemli bir risk faktörü olduğunu keşfettik. Özellikle kadınlar arasında depresyon; sigara, hipertansiyon, obezite ve diyabet gibi risk faktörlerinden daha fazla önem arz ediyor.”

 

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Çalışmanın baş araştırmacısı, Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Amit Shah ve ekibi, 1988-1994 yılları arasında Ulusal Sağlık İstatistik Merkezi tarafından yürütülen NHANES-III (Ulusal Sağlık ve Beslenme Taraması-III) çalışmasına katılan, 17-39 yaş arasındaki 7641 kişinin verilerini analiz etti.

2006 yılı itibariyle yaşanan ölüm olayları kaydedildi. Çalışmanın sonunda, depresyon veya intihar teşebbüsü öyküsü olan kadınlarda kardiyovasküler (KV) hastalıklara bağlı ölüm riskinin 3 kat; iskemik kalp hastalığına (kalp krizi) bağlı ölüm riskinin 14 kat daha fazla olduğu belirlendi. Bu risk artışı, erkeklerde KV hastalıklara bağlı ölüm olayları için 2.4 kat ve iskemik kalp hastalığına bağlı ölüm olayları için 3.5 kat idi.

Depresyon ve kalp hastalığı ile ilişkisi

Depresyon ve kalp hastalığı ile ilişkili önceki çalışmaların birçoğunda daha ileri yaş ve kalp hastalığı risk faktörü fazla olan hastalar incelenmişti. Bu çalışma, depresyonun ileri dönemlerde KV hastalığa bağlı ölümün habercisi olup olmadığını araştıran ilk çalışma. Ayrıca bu çalışmada depresyon semptomları için anket skoru kullanan daha önceki depresyon ve kalp hastalığı çalışmalarının aksine, araştırmacılar kabul edilen tanı kriterlerine dayanarak bir klinik görüşme çerçevesinde majör depresyonu da araştırdı. Araştırmacılar, klinik tanının daha sağlam bir risk göstergesi olabileceğini de vurguladı.

Antidepresan kullanımı

Çalışmaya antidepresan kullanımı bir risk faktörü olarak ilave edilmedi; çünkü depresyon veya intihar teşebbüsü öyküsü olan hastaların yalnızca <%6’sı antidepresan kullanıyordu ve bu hastalarda KV ile ilişkili ölüm olayına rastlanmadı. Araştırmacılar, depresyondaki kişilerin sigara ve kötü beslenme gibi daha fazla yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörü taşıyor olabileceğini de göz önünde bulundurdu.

Depresyon belirtileri ve depresyondan kurtulmak için 10 altın öneri

Ayrıca, sağlıksız davranışlar düzeltildikten sonra bile, depresyon ve intihar teşebbüsünün kalp hastalığı riski ile anlamlı düzeyde ilişkili olabileceğini belirledi. Araştırmacılar, depresyonun doğrudan fizyolojik etkilerinin, gençlerde yaşam tarzı faktörlerinden daha fazla rol oynayabileceği sonucuna vardı.

Bununla birlikte, depresyon, düşük kalp hızı ve artmış kortizol ve inflamasyon gibi fizyolojik mekanizmalar ile kalp hastalığı riskini artırabilir. Normalde bu grupta riskin düşük olması gerektiğini vurgulayan Dr. Vaccarino, bu kişilerin daha kapsamlı çalışmalarda araştırılmasının depresyonun kalp sağlığı üzerindeki etkilerini öğrenmek için önemli olabileceğini açıkladı.

KAYNAK: Depression and History of Attempted Suicide as Risk Factors for Heart Disease Mortality in Young Individuals. A. J. Shah, E. Veledar, Y. Hong, J. D. Bremner, V. Vaccarino. Archives of General Psychiatry, 2011; 68 (11): 1135 DOI: 10.1001/archgenpsychiatry.2011.125

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22065529


Depresyon, kalp ve diyabet riskini ciddi şekilde arttırıyor

Depresyonun yol açtığı yeti yitimleri nedeniyle ciddi bir toplum sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Levent Küey, “Depresyon toplumlarda görülen en yaygın ruhsal bozukluktur. Depresyon, kalp ve diyabet riskinin yanında intihar oranlarını da %15 arttırmaktadır” dedi. Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla