Diş ve dişetlerinizi doğru beslenerek de koruyabilirsiniz! Dişlere iyi gelen besinler

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

dis-dostu-gidalar-1Tertemiz ve ışıltılı gülüşlere sahip olmanın altında şüphesiz düzenli bir diş temizliği yatar. Diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımı diş temizliği konusunda olmazsa olmazlar arasındadır. Ancak sağlıklı dişlere sahip olabilmek için yalnızca temizlik yeterli değildir. Temizliğin yanı sıra ağız ve diş dostu yiyeceklerin de tüketilmesi ayrı bir öneme sahiptir. Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, diş çürüklerini önleyen ve ağız sağlığını destekleyen besinler hakkında bilgiler veriyor. Ağız ve diş sağlığı için belli başlı temizlik kurallarına uyulması gerektiği herkes tarafından bilinir. Her gün sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez dişler fırçalanır. Hatta diş fırçalamanın yetersiz kaldığı durumlarda devreye diş ipi ve gargara kullanımı dahi girer.

Fakat diş sağlığını koruyabilmek için yalnızca diş temizliği kurallarına dikkat etmek yeterli olmuyor. Temizlik uygulamalarının yanında aynı zamanda diş minesini koruyan, kalsiyum ve fosfor açısından zengin gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bunların başında ise süt ve süt ürünleri, bazı meyveler ve balık geliyor.

Süt ürünleri iltihabi hastalıkları önlüyor

Süt ve süt ürünleri, bebeklerin doğdukları ilk andan itibaren diş yapılarının kuvvetlenmesine destek olur. Bilhassa peynir tüketimi, diş çürüklerinin önlenmesine ve ağzın PH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Tam bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt ise, diş ve dişetini destekleyen dokularda oluşan iltihabi hastalıkların (periodontal diş hastalıkları) seyrini yavaşlatır.

Diş sağlığı konusunda doğru sanılan 10 önemli yanlış inanış

Bu gıdalar “doğanın diş fırçaları”

Halk arasında yeşil elmanın diş sağlığına büyük katkısı olduğu bilinir. Çünkü elma diş sağlığına ciddi destekçidir. Elmanın yanı sıra armut da, sahip olduğu lifli yapısıyla dişleri temizlerken dişetlerine de masaj etkisi yapar. Bağ dokusunu güçlendiren portakal ise dişetinde oluşabilecek iltihapların önüne geçer. İçeriğinde florun bulunduran portakal, ağız içinde ortaya çıkan asitlere karşı dişlerde koruyucu kalkan oluşturur.

İçerdikleri birtakım enzimler nedeniyle çilek ve kivi de diş temizlemede büyük pay sahibidir. Ekstra çiğneme gerektiren kereviz de sert yapısıyla diş aralarını temizlerken, çürüklere neden olan bakterileri de etkisiz hale getirir. Ayrıca lifli sebzeler arasında yer alan havuç, dişlerde oluşan sararmaları hafifletir ve üzerinde biriken plaklardan arındırır.

Kuruyemişler çürük oluşumunu engelliyor

Başta çekirdekler, fındık ve yer fıstığı olmak üzere kuruyemiş çeşitlerinin tüketimi, içeriğindeki mineraller ve koruyucu özellikteki doğal yağlar ile çürük oluşumunu önlerken, tükürük yapısının da güçlenmesine yardımcı olur. Bu mineral ve yağlar, diş minesini kuvvetlendirirken, dişlerin çürümelere karşı daha dirayetli olmasını sağlar.

Ağız kokusu yaşamınızı olumsuz etkilemesin

Ağızda koku oluşumunun en önemli sebebi dişlerde oluşan çürükler ve dişeti hastalıklarıdır. Yetersiz ağız temizliği, kokulu yiyecekler ve sigara kullanımı da ağız kokusuna zemin hazırlayan diğer faktörlerdir. Ağız kokusunun önüne geçebilmek için ilk yapılması gereken ağız ve diş temizliğine dikkat etmektir.

Diş lekelerine sebep olan besinler

Temizliğin yanı sıra ağız kokusunu önleyen besinler de tüketilmelidir. Örneğin; yemeklere ve salatalara lezzet katan maydanoz, diş ve dişeti hastalıklarına karşı koruyucu bir görev üstlenirken, ağız kokusunun giderilmesine de destek olur. Ağız içinde oluşan bakterilerle mücadele etmesiyle bilinen tarçın da ağız kokusuna karşı kullanılabilecek diğer bir alternatiftir. Tarçın, suyun ya da içeceklerin içine konularak tüketilebilir. Biberiye çiçeklerinin demlenmesiyle hazırlanabilecek çaylar ve içine eklenecek limon dilimleri de ağız kokusunu önleyecektir. Ayrıca kahve çekirdeği de ağız boşluğunda oluşan bakteri artıklarının neden olduğu kötü kokuyu yok edecektir.

Balık diş gelişimi için önemli

Balık çeşitleri, içeriğinde dişlerin sertleşmesinde destekçi olan fosfor bulundurur. Çocukların diş gelişimi için kalsiyum bakımından zengin somon ve uskumru balığı sofradan eksik edilmemelidir.

Yeşil çay ağız kanserinin önüne geçiyor

Ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok edilmesine gıdaların yanı sıra bazı içeceklerin de katkısı bulunur. Bunların başında yeşil çay gelir. Yeşil çayın içeriğinde bulunan katesin maddesi bakteri savaşçısı olmasının yanında kansere karşı koruyucu özellik de taşır. Bu nedenle yeşil çay, bilhassa ağız kanserlerini önlemede etkili bir içecektir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla