‘Diyabetle Yaşamak’ belgeseli vizyonda!

Kategori: Sosyal Sorumluluk / İK Print

 

İSTANBUL – Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği (ÇADD) öncülüğünde ve Novo Nordisk’in desteğiyle gerçekleştirilen ‘Diyabetle Yaşamak’ belgeseli, düzenlenen özel bir toplantı ile tanıtıldı. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dağıtımına başlanan belgesel ile diyabet hastaları ve ailelerine diyabet hakkında kapsamlı bilgiler veriliyor. 28 diyabetik hasta ve yakınının diyabetle ilgili yaşadıkları sorunlar ve duyguları ile ilgili röportajlar içeren belgeselde, endokrin uzmanları, diyabet hemşireleri ve psikologlar, hastalıkla mücadele için görüş ve önerilerini paylaşıyor.

 

Hazırlanan belgeselle ilgili bilgi veren ÇADD Başkanı Prof. Dr. Hülya Günöz, Tip 1 diyabetin vücutta insülin eksikliği sonucunda ortaya çıktığını, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında görüldüğünü belirterek şu bilgileri verdi: “Ülkemizde son on yılda Tip 1 diyabetli sayısında önemli artışlar gözleniyor. Bu artış beş yaş altı çocuklarda daha da belirgin durumdadır. Çocuklarının diyabet hastası olduğunu öğrenen aileler önce büyük bir şok yaşıyor ve hastalıkla yüzleşmekten korkuyorlar. Şok döneminin ardından çocuklarının durumunu kabullenebiliyorlar. Bizde kendilerine mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak şimdi diyabet hastaları ve yakınları için, diyabet hakkında bilinmesi gereken her şeyi kapsayan bu belgesel ile daha fazla katkı sunmak mümkün olacak. Dernek olarak bu belgeseli uzun zamandır planlıyorduk.”

 

Belgesel; diyabet kaç kişide görülüyor, diyabetin tanısı, tedavisi, diyabetli kişinin ve yakınlarının yapması gerekenler şeklinde bilgiler ve önerilerden oluşuyor.  Ücretsiz olarak dağıtılacak film, yeni tanı almış ya da yakın zamanda tanısı konmuş diyabetiklilere diyabet merkezleri tarafından ulaştırılacak. Belgeselin müzikleri Musallat, Kanal-i-zasyon ve Üç Harfliler Marid filminin müziklerini yapan Reşit Gözdamla tarafından hazırlandı. Projenin yönetmenliğini aynı zamanda Tıp Doktoru olan Yapımcı-Yönetmen Murat Toktamışoğlu yaptı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla