Doğru beslenme ve hareket inme riskini önemli oranda azaltıyor!

Kategori: Beyin Hastalıkları, Diğer Hastalıklar Print

inme-beyin-kafatasıHipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterolün inme riskini artıran faktörlerin başında geldiğini belirten Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, inme riskini azaltmak için şu önerilerde bulundu: “İnme riskini azaltmak için sigara ve alkolden uzak durun. Obezite ile mücadele edin ve mutlaka fiziksel aktiviteyi artırın. Risk faktörleriyle yakın ilişki içinde beslenme tarzı önemlidir”

İnme riskinin pek çok faktörden kaynaklanabileceğini dile getiren Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, inme ile ilgili şu bilgileri verdi: “İnme nörolojide çeşitli beyin damar hastalıkları sonucunda ortaya çıkan nörolojik bulgulardan oluşan tablolara verilen isimdir. Nörolojik hastalıklar arasında en sık ölüm ve maluliyetle sonuçlanan hastalık grubu inmedir. Bunun en önemli nedenleri beynin çok damarlı ve vücutta organ olarak en fazla kan alan organ olması ve inmeye yol açan risk faktörlerinin çok yaygın olmasıdır.

Beyin ağırlık olarak vücut ağırlığının yüzde 5’ini oluşturmasına rağmen kalbin bir kerede attığı kanın yüzde 20’sini alır. Diğer bir ifadeyle, ağırlığı vücut ağırlığının yirmide biri olmasına karşın aldığı kan toplam kanın beşte biridir. Yüksek oranda kan alan bir organ olduğu için her yanı damar ağlarıyla örülmüştür.

İnme (felç) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bu damar ağlarının içindeki kanın üçte ikisi ön sistem denilen beynin üçte ikisini sular. Geriye kalan üçte birlik bölümü ise arka sistem denilen beynin arka lobu, beyincik ve hayati merkezlerin bulunduğu beyinsapına gider.”

İnmede risk faktörlerine dikkat

İnme risk faktörlerinin çok çeşitli olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, inme riskini azaltmak için de şu tür sağlıklı yaşam önerisinde bulundu: “Bunların içinde hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol ilk sıraları alır. Sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörler diğer risk faktörleridir. Bu faktörlerle mücadele inme riskini önemli ölçüde azaltır.

Kanser tedavisinde doğru beslenme hayatta kalma şansını arttırıyor

İnme hastalıkları iki ana gruba ayrılır. Bunlar; tıkayıcı inmeler ve kanama sonucu olan inmelerdir. Tıkayıcı inmeler arasında beyne giden büyük damarlarla ilgili ve beynin küçük damarlarıyla ilgili inmeler yer alır. Kanamalar da benzer biçimde sınıflandırılır.

Beslenme tarzı da çok önemli

İnme tedavisinde kesin tedaviler tanımlanmamıştır. Risk faktörleriyle mücadele etkilidir. Risk faktörleriyle yakın ilişki içinde beslenme tarzı önemlidir. Akdeniz diyeti denilen; zeytinyağıyla yapılmış sebze ve beyaz et yemekleri, salata ve meyve önemlidir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla